Izraelský pianista Shai Maestro se inspiruje i gospely

Shai Maestro

Pořad v souvislostech


Pianista Shai Maestro o albu Human
Budeme vysílat

Pozvánka na Maraton Hudby Brno 2021
Tara Fuki a album Motyle
S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru
Vysílali jsme


S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru

S Tomášem Liškou o albu Hope

Rozhovor s písničkářem Montym
Audioarchiv
29. března 2021 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Izraelský pianista Shai Meastro vydal u prestižního jazzového vydavatelství ECM své nové album Human. Po mnoha nahrávkách s klavírním triem se tentokrát představuje v nové sestavě, rozšířené o hráče na dechový nástroj, trumpetistu Philipa Dizacka. Shai Maestro je hostem pořadu Jak se vám líbí po osmi letech. V premiéře rozhovor poslouchejte ve středu 31. března v 19.15.

Nové album Shaie Maestra Human je druhé, které izraelský pianista vydal u německého hudebního vydavatelství ECM. Jak zdůrazní hned na začátku rozhovoru, tvorbu této společnosti sleduje prakticky od dětství. Dostal se k ní přes slavný Kolínský koncert pianisty Keitha Jarretta, později poslouchal i další nahrávky ECM od vážné hudby Arva Pärta po jazzové nahrávky Charlieho Hadena nebo Chicka Corey.

I když pochází z Izraele a v dětství se učil hrát skladby od Bacha, Beethovena nebo Moozarta, za skutečné základy, na kterých buduje svou hudbu, považuje Shai Maestro afroamerické jazzové skladatele jako Herbieho Hancocka, Sonnyho Clarka, Sonnyho Rollinse nebo Errolla Gardnera. Říká: „Jsem z Izraele a mám bílou barvu pleti. Z tohoto pohledu tedy jazz není moje hudba. Ale jazzoví velikáni vytvořili prostor, ve kterém se i my ostatní můžeme pohybovat a tvořit něco nového.“

Na svém albu Human pak v jedné skladbě vzdává hold svým oblíbencům Hanku Jonesovi a Charliemu Hadenovi a jejich společnému albu Steal Away s gospely a křesťanskými hymny. „Oba za sebou mají obrovské množství odehrané hudby, žili třeba i poměrně divoké životy, ale teď si udělali čas a hrají tak klidně, jako by třeba hráli šachy. Není to jen tak ledajaká klidná konverzace. Je to klidná konverzace dvou vysoce informovaných jedinců, expertů ve svém oboru,“ říká o nahrávce, kterou považuje za vysoce inspirativní.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web