Východoafrická cesta Omara Sosy

Východoafrická cesta Omara Sosy

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Omar Sosa
Audioarchiv
10. ledna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Deset let připravoval kubánský pianista a skladatel Omar Sosa své album An East African Journey. Natáčel je postupně v sedmi východoafrických zemích s tamními hudebníky. Album oficiálně vychází v březnu a my si z něj tři ukázky poslechneme už 11. ledna v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.

Během svého koncertování po celém světě navštěvoval pianista a skladatel Omar Sosa v posledních deseti letech soustavně východní Afriku. V Keni, Zambii, na Madagaskaru nebo v Burundi vyhledával hráče na místní nástroje, jako jsou nyatiti, kalumbu, marovanny, Lokanga a umuduri, a společně s nimi nahrával skladby, v nichž se jazz mísí s tradiční africkou hudbou.

Celkem Sosa, sedmkrát nominovaný na Grammy, během deseti let takto navštívil sedm afrických zemí a nacestoval desítky tisíc kilometrů. Africkou hudbou se Kubánec Sosa, který se sám hlásí k africkým kořenům, zabývá dlouhodobě. Mezi jeho nejsilnější díla patří společné album se senegalským hudebníkem Seckou Keitou Transparent Water (2017).

Součásí aktuálního Sosova východoafrického projektu je také dokumentární film Souvenirs d’Afrique režiséra Oliviera Taïeba. Jeho štáb hudebníka doprovázel při jeho cestách do Keni, Etiopie, Súdánu a Burundi.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web