Východoafrická cesta Omara Sosy

Východoafrická cesta Omara Sosy

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Omar Sosa
Audioarchiv
10. ledna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Deset let připravoval kubánský pianista a skladatel Omar Sosa své album An East African Journey. Natáčel je postupně v sedmi východoafrických zemích s tamními hudebníky. Album oficiálně vychází v březnu a my si z něj tři ukázky poslechneme už 11. ledna v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.

Během svého koncertování po celém světě navštěvoval pianista a skladatel Omar Sosa v posledních deseti letech soustavně východní Afriku. V Keni, Zambii, na Madagaskaru nebo v Burundi vyhledával hráče na místní nástroje, jako jsou nyatiti, kalumbu, marovanny, Lokanga a umuduri, a společně s nimi nahrával skladby, v nichž se jazz mísí s tradiční africkou hudbou.

Celkem Sosa, sedmkrát nominovaný na Grammy, během deseti let takto navštívil sedm afrických zemí a nacestoval desítky tisíc kilometrů. Africkou hudbou se Kubánec Sosa, který se sám hlásí k africkým kořenům, zabývá dlouhodobě. Mezi jeho nejsilnější díla patří společné album se senegalským hudebníkem Seckou Keitou Transparent Water (2017).

Součásí aktuálního Sosova východoafrického projektu je také dokumentární film Souvenirs d’Afrique režiséra Oliviera Taïeba. Jeho štáb hudebníka doprovázel při jeho cestách do Keni, Etiopie, Súdánu a Burundi.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro hoboj c-moll RV 53 - Adagio; Autor: Vivaldi Antonio; Sóla: Goodwin Paul - hoboj
02:00Klika (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Čaj do páté
04:02Písně
05:40Radio Vatikán (české...
05:57Myšlenka na den

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web