Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 10

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 10

Pořad v souvislostech


Sólo pro piano 10
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
12. července 2020 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už podesáté vám v pořadu Slyšte, lidé! nabízíme přehled novinek světových klavíristů. Tentokrát se můžete těšit na moderní hudbu amerického hudebníka Aarona Parkse, na francouzského pianistu Francka Amsallema a jeho krajanku, flamencovou klavíristku Mélodie Gimard. Dále nám budou hrát Iiro Rantala z Finska, Claus Raible z Německa, Kenny Barron ze Spojených států nebo japonská klavíristka Hiromi. Poslechněte si pořad z našeho archivu.

Japonská pianistka Hiromi své aktuální album Spectrum sestavila ze skladeb inspirovaných barvami. Většinu z nich zkomponovala sama, ale vypůjčila si také jednu slavnou skladbu Johna Coltranea a jednu píseň od Beatles. Vše pak nahrála čistě na klavír, bez dalších hudebníků. Sama k tomu říká: „Když dělám desku pro sólové piano, musím být zároveň pianistou, basistou i bubeníkem. Je to jenom piano a já.“

Na albu Heart Ear Art spojili své síly tři nadžánroví hudebníci. Dva pocházejí z Německa – pianista Matthias Frey a violoncellista a hráč na violu d’amore Christopher Herrmann. Třetím je pak irácký hráč na dechové nástroje Rageed William, který na albu střídá arabskou bambusovou flétnu nay a arménský duduk, zvukem blízký anglickému rohu. Pánové mají zkušenosti z klasické hudby, z world music i jazzu. Konkrétně Matthias Frey hraje na klavír klasicky i experimentálním způsobem.

Pianista Kenny Barron se narodil v roce 1943 v Pennsylvánii. V roce 2005 byl zařazen do americké jazzové síně slávy. Šestkrát obdržel ocenění pro nejlepšího klavíristu od sdružení jazzových novinářů. Své aktuální album Without Deception nahrál v triu s Davem Hollandem, v Americe usazeným britským kontrabasistou, a s bubeníkem Johnathanem Blakem.

Latinské slovo Numen si pro své album zvolila francouzská pianistka Mélodie Gimard. Někdejší tanečnice flamenca tvrdí, že do hudebního jazyka převádí taneční pohyby. Přitom se v její hře odráží znalost jak tradiční, tak moderní podoby tohoto žánru, ale také jazzu, folkloru a klasické hudby. Numen je její první autorské album a Mélodie Gimard jednotlivé skladby nejen zkomponovala, ale také zaranžovala.

Z žánrů, jako jsou alternativní a psychedelický rock, hip hop a elektronická hudba, čerpá na svém nejnovějším albu americký jazzový pianista Aaron Parks. Album se jmenuje Little Big II: Dreams of a Mechanical Man. Kvarteto Little Big vedle Parkse, který střídá akustický klavír se syntezátory a elektrickým pianem, dále tvoří kytarista Greg Tuohey, basista David Ginyard a bubeník Tommy Crane. Parks na novém albu pokračuje ve své cestě, na které se snaží prozkoumat možnosti a limity jazzu ve 21. století a také způsoby, jak se jazz navzájem ovlivňuje se současnou populární hudbou.

Franck Amsallem se narodil v roce 1961 v Oranu na území Alžírska, tehdy ještě součásti Francie. O rok později Alžírsko vyhlásilo samostatnost a Franck pak trávil dětství v jihofrancouzské Nice. Jeho hudební dráha je však spojena zejména s Amerikou, kde dvacet let žil a doprovázel umělce, jako jsou nebo byli například Charles Lloyd nebo Gerry Mulligan. V roce 2001 se však vrátil do Francie a od té doby působí na tamní jazzové scéně. Štěstí zkoušel i jako zpěvák, nicméně na nejnovějším albu Gotham Goodbye se mu podařilo obklopit se o generaci mladšími muzikanty a nabídnout kvalitní instrumentální hudbu s prvky latinských rytmů, swingu i funku.

Finský klavírista Iiro Rantala studoval jazz a klasické piano, ale blízko má i k populární a rockové hudbě. Ostatně v repertoáru má i skladby Jimiho Hendrixe nebo Johna Lennona. Jeho nejnovější album je však jiné. Jmenuje se Iiro Rantala Playing Gershwin a jeho podstatnou část tvoří právě skladby George Gershwina – jednak 17minutová Rapsodie v modrém a téměř tak dlouhá směs melodií z opery Porgy And Bess. K nim Rantala přidal několik svých vlastních kratších skladeb, inspirovaných většinou díly skladatelů klasické hudby. Klasický orchestr také pianistu na albu doprovází – je to Německá komorní filharmonie Brémy pod vedením Jonathana Bloxhama.

U rakouského vydavatelství Alessa vydal nedávno své deváté album německý pianista Claus Raible. Nahrávku, kterou nazval Trio!, natočil ve spolupráci s americkým bubeníkem Alvinem Queenem a s řeckým kontrabasistou Giorgosem Antoniou, se kterým spolupracuje už více než 15 let. Album obsahuje Raibleho autorské kompozice, dále tři skladby Thelonia Monka a několik standardů.

Omar Sosa pochází z Kuby a své album Aguas natočil v duu s kubánskou houslistkou Yilian Cañizares. Je to v krátké době jeho už druhé album věnované vodě. V rozhovoru pro naše rádio Sosa vzpomínal: „Strávili jsme společně týden na Menorce a tvořili jsme hudbu s výhledem na moře. Když jsme se tedy spolu bavili o konceptu alba, měli jsme před sebou opět vodu, klidné tiché moře s nádhernými barvami. Přitom jsme ale mysleli i na ty tuny plastů, které v moři leží a které znehodnocují celý ekosystém. A prostřednictvím obrazu moře jsem o těchto věcech chtěl lidem vyprávět. Chtěl jsem říct: Probuďte se, opravdu se už probuďte, o vodu se opravdu musíme starat!“

NyníPísně
Píseň: Čekej, malá Gréto (2022); Interpret: Žalman & spol.; Album: Žalman & spol.: My vyhnaní z ráje
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web