Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 5

16. listopadu 2015 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Potřetí v letošním roce a celkově popáté se v pořadu Slyšte, lidé! zaměříme na aktuální nahrávky světových pianistů. Budeme se věnovat americkým hráčům Jasonu Moranovi a Bradu Mehldauovi, představíme si slovenského klavíristu Pavla Morochoviče, Kamila Piotrowicze z Polska, Iira Rantalu z Finska a další. Poslouchejte v sobotu 21. listopadu v 19.15 nebo v úterý 24. listopadu v 16.55.

Pořad zahájíme nahrávkou člověka, který má ve svých 40 letech na svém kontě nominaci na Grammy a nedávno vystoupil v Praze se dvěma různými programy – se svým sólovým recitálem a s poctou významnému klavíristovi a umělci první poloviny minulého století Fatsu Wallerovi. Jason Moran nám nedávno v telefonickém rozhovoru řekl: „Když hrajete sám, musíte naslouchat především tomu, jak souzníte s nástrojem. Zjišťujete, co všechno vám piano dovolí. Každý nástroj je totiž jiný. Když hraji, pokouším se zjistit, jaké otázky mi nástroj klade. Osobnost piana je totiž minimálně stejně důležitá jako osobnost pianisty.“ 

Album Awakening natočil pianista Pavel Morochovič se svým triem, které dále tvoří bubeník Martin Valihora a basista Juraj Griglák. V časopisu His Voice o albu píše Z. K. Slabý: „Rozhodně jde o debut pozoruhodný, podle mého pozoruhodnější ve výkonech všech muzikantů nežli přímo ve skladatelských předlohách.“

Omer Klein je po Shai Maestrovi nebo Yaronu Hermanovi dalším výrazným izraelským pianistou, jehož skladbám se vyplatí věnovat pozornost. My si budeme hrát z jeho už šestého alba Fearless Friday. Síla Kleinových skladeb je především v melodiích a ve svěžesti, s jakou dokáže desetiletími prověřený jazzový jazyk uchopit a přenést do současnosti.

Cyrus Chestnut je absolventem několika prestižních škol včetně Berklee v Bostonu, kde získal ceny Oscara Petersona, Counta Basieho a Quincy Jonese za své mimořádné schopnosti a nadšení ve svém oboru. Na Berklee studoval jazzovou kompozici a aranžování, a než školu dokončil, zahrál si s Dizzy Gillespiem nebo Joe Williamsem. Později doprovázel jazzového zpěváka Jona Hendrickse, trumpetistu Terrence Blancharda, saxofonistu Donalda Harrisona nebo slavného Wyntona Marsalise.

Box s osmi vinylovými deskami sólových nahrávek vyšel americkému klavíristovi Bradu Mehldauovi. Kolekce nazvaná 10 Years Solo Live obsahuje jednak pianistovu vlastní tvorbu, dále několik standardů a v neposlední řadě písně převzaté od Beatles, Radiohead, Nirvany a dalších rockových kapel.

V Brně už vícekrát hrál americký pianista Craig Taborn. V rohovoru nám řekl: „Hledám, jak se vzdálit některým konvenčním postupům. Skládání totiž beru jako výzvu: Když se mi podaří uchopit piano jako nástroj novým způsobem, může to vést k zajímavým výsledkům.“

Jako dalšího si představíme polského pianistu Kamila Piotrowicze a jeho Quintet. Hrát si budeme z alba Birth, které vyšlo u slovenského vydavatelství Hevhetia. Pianistu a skladatele Kamila Piotrowicze na albu doplňují trumpetista Emil Miszk, saxofonista Piotr Chęcki, kontrabasista Michał Bąk a bubeník Sławek Koryzno. Skupina vznikla v lednu 2014. Její kapelník letos získal ocenění na 51. ročníku festivalu Jazz nad Odrou ve Vratislavi, další cenu má z loňského Krokus Jazz Festivalu z města Jelenia Góra, celá kapela loni zvítězila v soutěži Blue Note Poznań Competition a také v loňském roce skupina vyhrála v celonárodní soutěži mladých jazzových skupin v Gdyni. Ve své věkové kategorii jde tedy o jeden z nejvýraznějších objevů na bohaté polské scéně.

Poslední, koho budeme poslouchat, bude Fin Iiro Rantala. Když v roce 1980 ukončily výstřely z revolveru život Johna Lennona, měl pouhých deset let. O tři roky později zpíval ve škole Happy Xmas a ihned si píseň – stejně jako o málo později Imagine – zamiloval. Teprve poté vystudoval jazz na Sibeliově akademii a klasické piano na Manhattan School Of Music. Začal se zabývat vážnou hudbu a hraním s jazzovým triem Töykeät, avšak jeho láska k písním Johna Lennona trvá. V roce Lennonových nedožitých pětasedmdesátin a pouhé dva měsíce před 35. výročím jeho násilného odchodu finský jazzman vydal sevřenou albovou poctu My Working Class Hero. Je to kolekce dvanácti Lennonových skladeb – z éry Beatles i pozdějších sólových – v podání jediného nástroje, Rantalova klavíru.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!