Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 4

3. října 2015 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V příštím vydání pořadu Slyšte, lidé! uvedeme čtvrté pokračování volného cyklu Sólo pro piano. Tentokrát si představíme čtyři klavíristy z Polska – Pawła Kaczmarczyka, Krzysztofa Kobylińského, Leszka Możdżera a Marka Walarowského. Kromě nich budeme poslouchat Romaina Collina z Francie, Kevina Hayse ze Spojených států a českého pianistu Pavla Wlosoka. Poslouchejte v sobotu 10. října 2015 od 19.15 nebo v úterý 13. října v 16.55.

Přední polský hráč mladší generace Paweł Kaczmarczyk nahrál své nové album Something Personal v triu s kontrabasistou Maciejem Adamczakem a s bubeníkem Dawidem Fortunou. Kaczmarczyk už před šesti lety, to mu bylo pouhých 25, sesadil v anketách z trůnu prvního polského jazzového pianisty Leszka Możdżera. Dnes má už pevné místo minimálně na středoevropské scéně. Aktuální album pianista vydal šest let po své předchozí nahrávce Complexity In Simplicity, na které se podílela větší kapela. Společné mají tyto projekty to, že i v komorní sestavě zůstává Kaczmarczyk především členem skupiny a že není sólistou-solitérem. Jak řekl před pěti lety v rozhovoru pro naše rádio, jazz je pro něj „specifická hudební oblast, ve které se rozvíjí kolektivní přístup muzikantů. A to byl důvod, proč jsem se této hudbě chtěl věnovat – chtěl jsem hrát v kapele a ne sólově“. 

Koncertní album Etnojazz Orchestra vzniklo pod vedením skladatele a pianisty Krzysztofa Kobylińského. Jde vlastně o propojení Kobylińského skupiny KK Pearls se zpěvačkou Reut Rivkou, dále Aukso Orchestra pod vedením Marka Mośe a ve dvou skladbách hostuje zpěvák Stanisław Soyka. Autorem hudby je pianista Kobyliński, texty písní napsala Reut Rivka a autorem aranží pro orchestr je Piotr Steczek.

Francouzský pianista Romain Collin nahrál své CD Press Enter v triu se dvěma americkými hudebníky – kontrabasistou Luquesem Curtisem a bubeníkem Kendrickem Scottem a jako host na albu účinkuje také hráč na perkuse Mino Cinelu. O Romainu Collinovi prohlásil americký rozhlasový redaktor Jon Weber: „Je to skladatel-vizionář, vynikající jazzový pianista a velmi jasná vycházející hvězda v jazzovém světě.“ Jeho hudba má tři východiska – jazzovou a improvizační tradici, experimentování se zvukem a klasickou hudbu. Jeho album Press Enter obsahuje až na dvě výjimky autorskou tvorbu.

Jako dalšího si představíme amerického pianistu a skladatele Kevina Hayse a jeho aktuální album New Day. Je to jeho první sólová práce po čtyřech letech, ale mezitím tento hudebník a autor nezahálel. Jednak psal nové skladby a také koncertoval, a to především se svým New Day Triem. To vedle Hayse tvoří basista Rob Jost a bubeník Greg Joseph, hudebníci se zkušenostmi nejen z jazzu, ale i z rockové a folkové scény. Nové album je zajímavé mimo jiné tím, že se skládá z instrumentálních a zpívaných skladeb.

Pianista českého původu Pavel Wlosok žije a působí ve Spojených státech. Narodil se v roce 1973, v Brně absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění a v roce 1995 získal stipendium na University Of North Texas v americkém Dentonu. Tam se také nakonec usadil a v současné době jednak vyučuje, jednak působí jako skladatel a interpret jazzu a klasické hudby. Jeho nové album Alternate Reality obsahuje čtyři Pavlovy vlastní skladby, čtyři standardy a jednu skladbu Donnyho McCaslina, saxofonisty, který na albu hostuje. „Jednou z předností Pavla Wlosoka je, že dokáže zasadit moderní elementy do tradičního rámce, aniž by to rušilo,“ soudí kytarista a vedoucí jazzové katedry na JAMU v Brně Vilém Spilka.

Před nástupem Pawła Kaczmarczyka panoval na pomyslném trůnu polského jazzového piana Leszek Możdżer a ani dnes za svou někdejší slávou nezaostává. Už tradiční je jeho mezinárodní trio, které tvoří se švédským kontrabasistou a violoncellistou Larsem Danielssonem a s izraelským bubeníkem Zoharem Freskem. Své nejnovější koncertní album – vyšlo jako třetí část řady Jazz at Berlin Philharmonic u vydavatelství ACT – pánové navíc nahráli s Atom String Quartetem, smyčcovým kvartetem ve složení Dawid Lubowicz a Mateusz Smoczyński – housle, Michał Zaborski – viola a Krzystztof Lenczowski – violoncello. Pianista Leszek Możdżer je všestranný muzikant s výjimečnou hudební imaginací a skladatel, který se o jazz sice začal zajímat až v posledním ročníku gdaňské hudební akademie, avšak od té doby se podílel na více než stovce alb!

Poslední klavírista, kterého si představíme, se jmenuje Marek Walarowski. Vystudoval akademii v polských Katovicích, vyhrál soutěže pianistů tamtéž a také v Kaliszi. Píše skladby nejen pro sebe a své jazzové sestavy, ale jeho kompozice hraje například Slezská filharmonie – Walarowski se totiž už od doby svého studia pohybuje na hraně mezi jazzem a klasickou hudbou. Album Colours Of The Night, z kterého si v pořadu pustíme jednu ukázku, bylo natočeno v listopadu 2014 na univerzitě ve finském Jyväskylä. Walarowského trio dále tvoří český kontrabasista Lukáš Mužík a polský bubeník Mirosław Sitkowski a jako host na albu hraje saxofonista Wojciech Lichtański.