Slyšte, lidé! – S Microscopem do Katalánska

Slyšte, lidé! – S Microscopem do Katalánska
21. května 2020 Folk, Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V únoru 2020 jsme vás v jedom vydání pořadu Slyšte, lidé! vás pozvali na další z hudebních výletů, a to tentokrát do Katalánska a do dalších oblastí, kde se katalánsky hovoří – do Valencie, na Mallorku nebo do sardinského města Alghera. Konkrétně jsme si představili produkci nezávislého vydavatelství Segell Microscopi.

Pořad zahájíme nahrávkou instrumentální skupiny, která se v lednu 2020 umístila na 15. příčce žebříčku World Music Charts Europe. Jmenuje se Els Berros de la Cort a v obsazení má například irské buzuki, klarinet, niněru nebo katalánské dudy. Původně se věnovala lidové a středověké hudbě. Její celkově čtvrté album Torb je první, na kterém se orientuje na své autorské skladby. Přitom díky nástrojovému obsazení zůstává zvuk blízký původnímu repertoáru skupiny. Jednotlivé instrumentální skladby jsou pojmenované podle druhů větru, s nimiž se setkáme v různých zemích.

Další katalánský hudebník se jmenuje Arnau Obiols. Má akademické hudební vzdělání – vedle dalších oborů studoval například jazzové bicí. Po skončení školy se ještě zaměřil na obor improvizace v hudbě a absolvoval speciální kury a workshopy na toto téma v Nizozemsku. Dnes se vedle hudbě věnuje občanskému aktivismu a organizuje také hudební a umělecké festivaly. Jeho album Tost je jeho osobním vyznáním lidové hudbě katalánských Pyrenejí. Obiols v písních oslavuje svou rodnou zemi, zpívá o lese, stromech, ptácích a obecně o životě v těchto horách.

Autorskou hudbu, která ovšem vychází z hudby lidové, nabízí na svém sólovém albu katalánská zpěvačka Heura Gaya. Album Gaya se natáčelo na předměstí Barcelony přesně před rokem. Zpěvačku na něm doprovázejí Eduard Iniesta na kytaru, Cristina Menbrive na baskytaru a kontrabas, Cati Plana  na akordeon, Andreu Moreno na bicí a Marc Vall na bicí. Heura Gaya je zpěvačka a hráčka na tradiční katalánský hoboj gralla, absolventka Vyšší katalánské hudební školy. Věnuje se vokální polyfonii, zhudebněné poezii i vlastní hudbě vystavěné na tradičním půdorysu.

Hudbu tří oblastí – Mallorky, iberského poloostrova a Latinské Ameriky – ve své tvorbě propojuje skupina Venancio y los Jóvenes de Antoño, další, která své album vydala u katalánské společnosti Segell Microscopi. V čele skupiny stojí zpěvák a autor Dani Alvarez, dále hrají Leonardo Torres na trubku, Gerard Cantero na basu, Bernat Torras na bicí a perkuse a na kytary bude v naší ukázce hrát Joan Gil.

Písničkářka Rusó Sala své nejnovější album Desirem natočila společně s Aleixem Tobiasem na perkuse a s Miriam Encinas na flétny, středověkou violu a perkuse. Vedle vlastní tvorby obsahuje album například starou arabsko-andaluskou melodii nebo píseň sefardských židů a také jeden text středověkého katalánského spisovatele Ramona Llulla.

Skupina s názvem Aires de Montseny hraje především k taci, a to ve 12členném obsazení se dvěma flétnami, houslemi dvěma klarinety, trubkou, dvěma saxofony, trombónem, kontrabasem, bicími a akordeonem. Album s názvem Lliure Albir produkoval Dani López, který je také autorem, případně aranžérem většiny skladeb.

Trio Udiva pochází ze sousední oblasti, Valencie. Kapelníkem a autorem většiny skladeb je Jaime Pallardó, který hraje na různé druhy louten a další drnkací nástroje a také na rámový buben bendir. Dále v kapele hraje Gloria Aleza – na violoncello a tamburínu. A třetím členem je Juanfran Ballestero, který střídá flétny, klarinet, niněru a také tamburínu. Název kapely Udiva je starým jménem pro řeku, která se dnes v katalánštině nazývá Millars. Skupina tímto názvem odkazuje nejen k této jedné řece, ale k přírodě a k vodě obecně. S tím samozřejmě souvisí i pojmenování alba Aigua, tedy Voda. Kapela, jejíž síla je především v kombinaci různých nástrojů a zajímavých barev, se snaží propojit staré folklorní vrstvy s nejsoučasnější podobou akustické hudby.

Úplnou novinkou z produkce hudebního vydavatelství Segell Microscopi, už s rokem vydání 2020, je album A Boy & A Girl katalánské zpěvačky Magalí Sare a kytaristy z Malorky, který se jmenuje Sebastiá Gris. Na albu se dále podílel producent David Soler, který měl na starosti elektronické zvuky a dohrál také některé kytary. Sebastiá Gris má i další hudební aktivity, stojí například v čele bigbandu Bull i Pebre Bord Jaz Orquestra, ve kterém hrají hráči z Katalánska a Malorky. V duu s Magalí Sare získal například jazzovou cenu v soutěži mladých španělských umělců. Album A Boy & A Girl pracuje s prvky klasické a malorské lidové hudby, kterou umělci dekonstruují za pomoci elektroniky a také s využitím přírodních zvuků.

Duo Criatures tvoří Marçal Ramon, který hraje na diatonický akordeon, a Ivó Jordá na grallu, což je tradiční katalánský dechový nástroj příbuzný hoboji. Dvojice staví na souzvuku těchto dvou nástrojů, snaží se objevovat jeho nové možnosti a přitom je zakotvena nejen v lidové hudbě, ale také třeba v umělecké hudbě 19. století. Album Praxinoscopi vyšlo u vydavatelství Segell Microscopi v roce 2019.

V roce 2016 vyšlo album Com un soldat zpěvačky Claudie Crabuzzy, rodačky z Alghera na Sardinii. Stále v čele italské skupiny Chichimeca, ale spolupracovala také s dalšími umělci v rodné Itálii a také s mexickou skupinou La Carlota. Měla také speciální koncertní program zaměřený na tvorbu sardinského skladatele Pina Pirase. Com un soldat je její první sólové album a obsahuje písně, které sardinská interpretka napsala v katalánském jazyce. V roce 2016 za ně v Itálii obdržela prestižní cenu Targa Tenco v kategorii Nejlepší album nazpívané v dialektu.

Na závěr nám bude hrát valencijská skupina Rascanya ze svého alba Auia, které vyšlo v roce 2018. Jako důležitý nástroj má skupina ve svém středu opět diatonický akordeon.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web