Ibérica 2011 představí španělské kulturní bohatství

13. srpna 2011 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Hudba, tanec, ale také módní přehlídka, film nebo ochutnávky vín budou na programu festivalu Ibérica 2011, který začíná v úterý 16. srpna v Boskovicích a který bude probíhat také v Praze a v Brně.

Převzato z www.iberica.cz:

Již osmým rokem roztančí festival španělské kultury IBÉRICA Prahu, Boskovice i Brno vášnivými iberskými rytmy a nadchne neopakovatelnou atmosférou španělské fiesty. Návštěvníci festivalu si užijí temperamentního flamenkového tance i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů.

Tématem letošního ročníku festivalu je kulturní bohatství Iberského poloostrova vzniklé v průběhu několika století. V dramaturgické koncepci festivalu se tak objeví umělci ze starého flamenkového rodu Vargas – Maya, stejně jako hudba španělského klasicismu či poezie a kinematografie 20. století.

Letošní Ibériku otevře komponovaný pořad “Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi  Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 75 let. Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta. Básnický text F.G.Lorky v podání Tomáše Hanáka dodává tomuto představení nový, neočekávaný rozměr a barvu.

Iván Martín je brilantní interpret patřící do nejmladší generace španělských klavíristů. Jeho koncert zařazený do každoročního cyklu „Ibérica Clásica“ bude mimo jiné poctou španělskému skladateli Antoniu Solerovi, jehož skladby nahrál Iván Martín na svém nejnovějším CD pod hlavičkou Warner Music.

Hlavními hvězdami festivalu jsou tanečníci  IVÁN VARGAS & VERO „LA INDIA“. Tito taneční mistři jsou představiteli autentického flamenka z legendární granadské čtvrti Sacromonte. Reprezentují flamenco ničím nepřikrášlené, zemité a syrové, umocněné virtuózními výkony granadských hudebníků.

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena celá paleta filmů španělské kinematografie zahrnující díla legendárních režisérů Luise Buňuela, Carlose Saury či Pedra Almodóvara, vernisáž fotografií Jiřího Bendla „JARO V ANDALUSII – ANDALUCÍA PRIMAVERAL“ a inaugurační festivalová fiesta.

NOVINKOU letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART.

Součástí festivalu budou již tradičně taneční a hudební dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Nebude chybět ani teoretický seminář zaměřený na historii a vývoj flamenka a jeho jednotlivých stylů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, kastanět, salsy i argentinského tanga tak budou mít letos opět celých pět dní na to, aby jim přešly do krve i ty nejzapeklitější rytmy a taneční kreace.

Program festivalu najdete také zde.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web