Festival španělské kultury Iberica popáté

16. července 2008 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už popáté bude v Brně, Bratislavě a Boskovicích probíhat mezinárodní festival španělské kultury Iberica, zaměřený především na různé formy flamencové hudby a tance. Letošní ročník začíná ve středu 20. srpna v Boskovicích a potrvá do soboty 23. srpna. Přečtěte si oficiální tiskovou zprávu k festivalu, o kterém se více dozvíte v pořadu Jak se vám líbí ve středu 13. srpna od 19.15.

Po výrazném úspěchu minulého ročníku festivalu Iberica 2007 otevírají organizátoři v letošním festivalu brány i jiným hudebním stylům, které jsou díky své kultuře a historii spojeny s iberským poloostrovem. Na Iberice 2008 se tak setkáme nejen s jednou z prvních dam flamencového tance Marií Serrano, ale také se světově proslulou pianistkou Ivanou Marijí Vidovič, žačkou dnes již žijící legendy Alicie de La Rocha. Po jejich boku vystoupí sevillská tanečnice Bettina Castano za doprovodu skupiny Terne Čhave a svým uměním nepochybně zaujme i tanečnice španělského klasického tance Virginia Delgado. 

Společným jmenovatelem, spojujícím všechny tyto umělce přicházející z nejrůznějších kulturních zázemí, je téma festivalu Iberica 2008, které zní „Iberská hudba a její proměny“.

María Serrano – brilantní flamencová tanečnice – spojuje a konfrontuje ve svém projektu FlamenTango dva zdánlivě kontrastní světy, které si však jsou historicky i kulturně blízké: flamenco a argentinské tango. Klavírní recitál vynikající chorvatské klavíristky Ivany Marije Vidovič v brněnském konventu u Milosrdných bratří bude zaměřen na velikány španělské hudby Manuela de Fallu či Isaaca Albénize a na jejich inspiraci španělskou lidovou hudbou. Dojem z klavírního recitálu Ivany Vidovič bude umocněn mimo jiné i virtuózní hrou na kastaněty v podání Virginie Delgado, která pro tuto příležitost vytvořila choreografii vycházející ze španělského klasického tance.

Účast českých a slovenských umělců věnujících se flamencu je jen dalším důkazem o nesmírné vitalitě této hudby, okouzlující posluchače na celém světě. Domácí scénu reprezentuje rómská skupina Terne Čhave, Jana Drdácká, slovenskými flamencovými velvyslanci se stanou sourozenecká dvojice Matúš a Stano Kohútkovi , tanečnice Lucía Čellárová a nově i flamencový kytarista Flaco de Nerja.

Festival Iberica už tradičně nabízí kulturní zážitky pasivní i participaci aktivní. Pro diváky je připravena série pěti vystoupení ve třech různých městech, pro adepty iberoamerického tance či instrumentálních dovedností pak čtyřdenní tvůrčí dílny. Zájemci o workshopy mohou vybírat ze široké nabídky – flamencový tanec, salsa, flamencová kytara a perkuse a letos poprvé i argentinské tango. Dílny pod vedením lektorů ze Španělska, Slovenska a Kolumbie  se budou odehrávat už tradičně na boskovickém zámku a v přilehlých prostorách ve dnech 20.–23. srpna a jejich vyvrcholením bude závěrečná fiesta v Zámeckém skleníku v sobotu 23. srpna.
Festivalové koncerty letos roztancují diváky a posluchače v Boskovicích (20.8.), v brněnském Bobycentru (21.8.), v bratislavském Parku kultury a oddychu (22.8.) a festival uzavře slavnostní galakoncert na nádvoří boskovického zámku (23.8.).

Součástí festivalu bude také oblíbená degustace španělských vín a kulinářských specialit.

(Oficiální tisková zpráva. Další informace hledejte na www.iberica.cz.)

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Regiony

Regiony

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web