Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Středozemě

Britský spisovat John Ronald Reuel Tolkien inspiruje i více než 40 let po své smrti řadu umělců. V pořadu Slyšte, lidé! budeme sledovat české skupiny a hudebníky, kteří se jeho knihami Pán prstenů a Hobit inspirovali. Představíme si nová dvě alba znojemské skupiny Lucrezia Borgia, věnovaná hrdinům Středozemě, pustíme si skladby houslisty Jana Hrubého nebo Tolkienovy texty v interpretaci písničkáře Jima Čerta. Poslouchejte v sobotu 29. října v 19.15 nebo v úterý 1. listopadu v 16.55.

Pořad zahájíme s bandžistou Lubošem Malinou, který svou instrumentální skladbu natočenou v roce 1995 nazval Hobiti.

O deset let dříve se do Pána prstenů, tehdy šířeného v samizdatu, začetl akordeonista a svérázný písničkář František Horáček, známý jako Jim Čert. A příběh ze Středozemě se mu zalíbil natolik, že na jeho Tolkienovy texty napsal celý cyklus písní. Hudební publicista Jaroslav Riedl píše: „V jeho repertoáru to byla výrazně nová, umírněnější nota – tajuplně lyrická až baladická, zároveň však svázaná se znalostí Tolkienovy trilogie. Leckdo pak při poslechu listoval v Pánovi prstenů, aby si našel souvislosti.“

Soustavně se Tolkienovi ve své tvorbě věnuje také houslista a skladatel Jan Hrubý, který natočil mimo jiné alba Středozem a Silmarillion. Na otázku, proč je pro něj Tolkien tak důležitý, odpovídá v knize Housle tečka Hrubý: „Je to sice taková pohádka, ale všechno je to lidsky nebo filozoficky správně. Jako v pohádkách je tam zlo a dobro, ale je to podané tak, jako kdyby se to skutečně stalo. Tolkien to má tak dokonale propracované, pokud jde o geografii, rodokmeny, prostě po všech stránkách, že to člověka musí fascinovat. Když to čteš, zavede tě to jakoby do reálného světa. Je to velice poutavé, člověk to hltá, ale pro někoho je to jen pohádka. Takový člověk do toho buď nechce proniknout – a pak o hodně přichází – nebo ho do toho děje nepustí jeho vlastní mentalita.“

Další velký projekt, dvě celá alba inspirovaná Pánem prstenů, nedávno vydala znojemská skupina Lucrezia Borgia. Na počátku díla bylo setkání milovníků fantasy, na které dostal pozvání kapelník Antonín Maceček. Ten v té době o hrdinech Středozemě téměř nic nevěděl, ale setkání jej velmi oslovilo a nabídlo zajímavé téma. Rok a půl studoval knihy a mapy a sledoval filmy a hledal další informace na internetu. Antonín Maceček si celý velkolepý projekt sám produkoval a pohlídal i po technické stránce. Natáčelo se v několika studiích ve Znojmě, v Brně a v Jihlavě a vedle znojemské kapely se u mikrofonu vystřídali například Roman Dostál z Oborohu, Zdeněk Kluka, Milan Schelinger nebo František Segrado.

Další, kdo se po svém, tentokrát v čistě folkovém duchu, vyrovnal s četbou Tolkienových knih, je Honza Brož, kapelník skupiny Devítka. Jeho píseň Hobit nahrála v roce 2014 pardubická skupina Pouta na své album Mozaika.

Podobně jako Luboš Malina se hobity inspiroval další český hráč na banjo, Martin Stehlík. Tato jeho skladba se jmenuje Ráno v Hobitíně.

Píseň s názvem Ticho hobitů zařadil na své album Cestující muž Pavel Žalman Lohonka – v roce svých sedmdesátin. A právě touto skladbou se rozloučíme.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!