Slyšte, lidé!: Hudební výlet do Skandinávie

Slyšte, lidé!: Hudební výlet do Skandinávie
9. listopadu 2013 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do skandinávských zemí – konkrétně do Švédska, Norska, Dánska a na Faerské ostrovy. Představíme si některé lidové nástroje, budeme poslouchat zhudebněnou poezii, můžete se těšit na folklór v podání smyčcového souboru i na skandinávské reggae. Poslouchejte v sobotu 16. listopadu 2013 od 19.15 nebo v úterý 19. listopadu v 16.55.

Pořad zahájíme fúzí tradiční severské hudby a jazzu. Sinikka Langeland je norská zpěvačka a hráčka na kantele, drnkací strunný nástroj, který pochází z Finska. Jak praví encyklopedie, „konvenční kantele má obvykle pět diatonicky laděných strun a dřevěné tělo. Moderní koncertní kantele může mít až 36 strun a přepínací mechanismus, díky němuž lze hrát půltóny. Podobně jako při hře na citeru lze při hraní nástroj opřít o stehna nebo položit na malý stolek. Vybrnkávat lze buď prsty nebo trsátkem“. Hrát si budeme z alba Starflowers z roku 2007, na kterém vedle Sinikky Langeland účinkují trumpetista Arve Henriksen, saxofonista Trygve Seim, na kontrabas hraje Anders Jormin a na perkuse Markku Ounaskari. Album obsahuje zhudebněné verše Hanse Børliho.

Skupina Calle Real vznikla ve Švédsku v roce 1999 a věnuje se kubánskému stylu timba. Původně šlo o trio, které hrálo skladby ve stylu dokumentu Buena Vista Social Club. Postupně sestava nabobtnala až na dvanáctičlenný orchestr s rytmickými, drnkacími a dechovými nástroji. Jeden člen skupiny má kubánské kořeny, většina ostatních na Kubě strávila nějaký čas a studovali tamní hudbu. Zakladatel skupiny Patricio Sobrado pochází z Chile, dva členové jsou Poláci, ale všichni vyrůstali ve Švédsku.

Dánskou zpěvačku Helene Blum znají návštěvníci Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, kde vystoupila v duu se svým manželem Haraldem Haugaardem. V jiném duu, se zpěvačkou Karen Mose, natočila v roce 2006 album označené za nejlepší dánskou folkovou nahrávku toho roku. Helene je blízká nejen severská hudební tradice, ale i irská hudba. I proto v Irsku nějakou dobu žila a tamní folklór studovala.

Autonomní součástí Dánska jsou Faerské ostrovy, které se nacházejí na sever od Skotska v Atlantském oceánu. Tamní zpěvačka Eivør začínala v 15 letech v rockové kapele, v roce 2000 jako 16letá vydala své první album, nadepsané pouze jejím jménem Eivør Pálsdóttir. Studovala klasickou hudbu a jazz na Islandu a v roce 2003 už byla vyhlášena nejlepší zpěvačkou roku na Islandu a získala – výjimečně jako cizinka – ocenění za nejlepší koncertní vystoupení. V roce 2005 obdržela cenu Faeřan roku, a to ve svých pouhých 22 letech. 

Z téže generace mladých hudebníků pochází dánská akordeonistka Mette Kathrine. V letech 2001–2007 studovala v Odense tradiční hudbu, sama se pohybuje na pomezí folklóru a modernějších stylů. Velkou inspirací jsou pro ni lidoví dánští hudebníci, především pak houslisté, se kterými často spolupracuje. Sama má několik hudebních projektů s různými spoluhráči. 

Především z folklóru severního Norska čerpá pozoruhodná zpěvačka a houslistka Susanne Lundeng. Hraje v barech i v chrámovém prostředí, skládá vlastní hudbu, kterou kombinuje s prvky tradičních písní, ale také s jazzem, rockem nebo world music.

Jako další nám bude hrát švédské trio Kapten Bölja. Tvoří je zpěvačka Johanna Bölja Hertzberg, Ola Hertzberg, který hraje na švédský smyčcový nástroj nyckelharpu a na harmonium, a Tomas Lindberg, který hraje na kytary, buzuki a mandolu. Nyckleharpa je nástroj, při jehož hře se kombinuje tisknutí klapek zvaných nycklar nebo knavrar a tažení smyčcem po strunách. Nástroj má hráč zavěšený na břichu podobně jako kytaru a smyčcem pohybuje vertikálně.

Do Norska zamíříme s šestičlennou skupinou houslitů Majorstuen. Pod tímto názvem hrají od roku 2002 a za tu dobu získali řadu zajímavých ocenění – norskou obdobu ceny Grammy nebo cenu pro nejlepší norskou folkovou skupinu roku. Vedle originálního zvuku, který tvoří šestice houslí, případně další smyčcové nástroje, vsázejí na koncertech na vizuální a pohybovou složku. Více než o inspiraci tradičními norskými tanci však jde o spontánní záležitost.

Skupina Tranotra neboli Trading Nordic Traditions vznikla jako hudební setkání muzikantů ze Švédska, Norska, Finska a Dánska a zároveň jako fúze lidové taneční hudby, minimalismu a moderních harmonií. Základní nástrojové obsazení je dvoje housle, akordeon a klarinet.

Channe Nussbaum je interpretka z Dánska, ročník 1960. Má židovské kořeny a začínala v roce 1980 jako zpěvačka popu, jazzu a rocku. Od roku 1995 se věnuje klezmeru, ale dál pokračuje i jako popová interpretka.

Na závěr pořadu budeme poslouchat dánské reggae. Hrát nám bude skupina Babylove & The Van Dangos.