Španělská fiesta na festivalu Ibérica 2010

14. srpna 2010 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Nefalšovanou španělskou fiestu nabízí hned dvakrát sedmý ročník festivalu španělské kultury Ibérica. Návštěvníci festivalu si užijí temperamentního flamencového tance i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů 17. a 21. srpna v Boskovicích. Všichni návštěvníci fiesty mohou k její uvolněné atmosféře sami přispět, vstup je pochopitelně zdarma.

Festival španělské kultury Ibérica je pro mnohé synonymem energie, slunce, exotických chutí a hudby iberského poloostrova. Letošní ročník festivalu se tematicky navrací ke kořenům flamenca, tentokrát v novém pohledu na toto tradiční andaluské umění.

Zahájení festivalu Ibérica 2010 proběhne jako každý rok v boskovickém zámeckém skleníku, letos ovšem ve formě spontánní a nefalšované španělské fiesty. Program úvodního večera mohou nejvíce ovlivnit samotní návštěvníci, jak se na pravou fiestu patří. Svoje umění ovšem předvedou i lektoři letošních instrumentálních a tanečních dílen. Vstup na fiestu je zdarma a délka trvání závisí jen na zájmu zúčastněných.

Fiesta je španělská oslava života za doprovodu hudby a tance, s plnými stoly tapas a skvělým vínem. Často se k ní hledá nějaká drobná záminka, např. svátek patrona vesnice či města nebo významná rodinná událost. Fiesta ovšem často vzniká neplánovaně a přirozeně vyplývá z přátelské atmosféry při setkávání lidí.

„Flamenkoví hudebníci, zpěváci a tanečníci – los flamencos – jsou zvláštní kastou umělců, kteří dokážou své vystoupení před publikem naprosto přirozeně a plynule proměnit ve spontánní fiestu,“ vysvětluje dramaturg Ibériky Petr Vít. „Fiesta často trvá v užším kruhu flamenkových přátel aficionados i po odchodu posluchačů a na překážku jí zpravidla nebývá ani ranní zpěv ptáků… Flamenkoví muzikanti prostě neznají ono akademické odehrání koncertu, sbalení not a spořádaný odchod domů; snad i proto, že drtivá větina z nich žádné noty číst neumí a ani to ke svému umění nepotřebují. Koncertní vystoupení je pro ně jen špičkou hudebního ledovce, který se rozprostírá celým jejich bytím.“

Fiesta proběhne na nádvoří boskovického zámku také v závěrečný den festivalu 21. srpna.

Další informace: www.iberica.cz.