Katalánský jazz na Proglasu

Katalánský jazz na Proglasu
12. září 2008 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V sobotu 6. září 2008 jsme si v pravidelné noční jazzové půlhodince představili několik interpretů z Katalánska. Nahrávky pocházely ze sampleru Jazz de Catalunya, který loni vydal Institut Català de les Indústries Culturals.

CD Jazz de CatalunyaAlbum Jazz de Catalunya obsahuje 16 skladeb v podání předních interpretů katalánského jazzu, které vybral Juan Claudio Cifuentes.

Kolekce představuje kytaristu „methenyovského“ typu Andreu Martíneze, klavírní trio Among 3, kvarteto klavíristy Manela Campa nebo sedmičlennou skupinu pianisty Lluíse Colomy, odborníka na swingující boogie. Llibert Fortuny Electric Quartet s hosty hraje hudbu coltraneovského rázu, Horacio Fumero je pro změnu vynikající kontrabasista. Pouze v minimalistickém obsazení piano a bicí hrají Sergi Sirvent a Xavi Maureta, naopak skladatelka Elisabet Raspall nejen hraje na klavír, ale také zpívá (mj. s doprovodem flétny). Dále je na albu zastoupen trombonista Ramon Fossatti se svým sextetem, skupina Afro Blue, trio klavíristy Xaviera Dotrase, herát na harmoniku Antonio Serrano v duu s klavíristou Josém Reinosem, kytarista Max Sunyer, Jardi Berni Trio s tenorsaxofonistou Santim de la Rubiou, saxofonista Gorka Benítez a trio Javier Colina/Marc Miralta/Perico Sambeat.

Ačkoli jde o jména v Česku prakticky neznámá a o nahrávky, které u nás zatím nejsou v běžné distribuci, doporučuji tuto neznámou část iberské kultury vaší pozornosti. Kteréhokoli z interpretů lze dohledat na internetu.

NyníOktáva
Píseň: Lásko bože lásko (2001); Interpret: Ulrychovi Hana a Petr; Album: Ulrychovi Hana a Petr & Javory: Koločava
03:54Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web