Katalánský jazz na Proglasu

Katalánský jazz na Proglasu
12. září 2008 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V sobotu 6. září 2008 jsme si v pravidelné noční jazzové půlhodince představili několik interpretů z Katalánska. Nahrávky pocházely ze sampleru Jazz de Catalunya, který loni vydal Institut Català de les Indústries Culturals.

CD Jazz de CatalunyaAlbum Jazz de Catalunya obsahuje 16 skladeb v podání předních interpretů katalánského jazzu, které vybral Juan Claudio Cifuentes.

Kolekce představuje kytaristu „methenyovského“ typu Andreu Martíneze, klavírní trio Among 3, kvarteto klavíristy Manela Campa nebo sedmičlennou skupinu pianisty Lluíse Colomy, odborníka na swingující boogie. Llibert Fortuny Electric Quartet s hosty hraje hudbu coltraneovského rázu, Horacio Fumero je pro změnu vynikající kontrabasista. Pouze v minimalistickém obsazení piano a bicí hrají Sergi Sirvent a Xavi Maureta, naopak skladatelka Elisabet Raspall nejen hraje na klavír, ale také zpívá (mj. s doprovodem flétny). Dále je na albu zastoupen trombonista Ramon Fossatti se svým sextetem, skupina Afro Blue, trio klavíristy Xaviera Dotrase, herát na harmoniku Antonio Serrano v duu s klavíristou Josém Reinosem, kytarista Max Sunyer, Jardi Berni Trio s tenorsaxofonistou Santim de la Rubiou, saxofonista Gorka Benítez a trio Javier Colina/Marc Miralta/Perico Sambeat.

Ačkoli jde o jména v Česku prakticky neznámá a o nahrávky, které u nás zatím nejsou v běžné distribuci, doporučuji tuto neznámou část iberské kultury vaší pozornosti. Kteréhokoli z interpretů lze dohledat na internetu.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web