Hudební události 2021 – 3. díl

Hudební události 2021 – 3. díl
2. ledna 2022 Aktuality, World music, Jazz, Blues Autor: Milan Tesař

Důležité festivaly a konference, klíčová hudební alba i úmrtí slavných osobností. Pokračujeme v mapování hudebních událostí roku 2021. Tentokrát si všímáme července, srpna a září.

Červenec: 

18. července: Vítězkou 55. ročníku Porty se stala nizozemská písničkářka žijící v Praze Loes van Schaijk se svou kapelou. Autorskou Portu získala Saša Niklíčková ze píseň Námořník. 

18. července: Během koncertu souboru Bratislava Hot Serenaders zemřel 81letý slovenský herec, zpěvák a textař Milan Lasica. V tentýž den podlehl rakovině 73letý František Nedvěd.

20. července: Ve věku 78 let zemřela zpěvačka lidových písní Vlasta Grycová ze Strání na Uherskobrodsku. 

23.–24. července: V Poličce proběhl velmi dobře obsazený festival Colour Meeting. Vystoupila na něm například íránská zpěvačka Liraz, estonské Duo Ruut nebo portugalsko-katalánské duo Lina_Raül Refree , jehož album  se stalo nejlepší nahrávkou roku 2020 podle žebříčku World Music Charts Europe. 

24. července: Duo Lina_Raül Refree vystoupilo také v rámci úvodního koncertu Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou. Na tento festival letos přijeli také Arsen Petrosyan z Arménie, Maria Mazzotta z Itálie, Damir Imamovič z Bosny a další 

24. července: Ve věku 66 let zemřel zpěvák František Segrado. Byl známý z projektů Michala Horáčka a také ze skupin Veselá bída nebo Dobrohošť, spolupracoval také s kapelami Irish Dew a Lucrezia Borgia. 

28. července: Ve věku 72 let zemřel Dusty Hill, baskytarista americké rockové skupiny ZZ Top. 

Srpen: 

10. srpna: V rámci našeho pořadu Jak se vám líbí se konal první koncert z našeho nového Koncertního studia. Vystoupila u nás brněnská bluesová skupina The Weathermakers. 

14. srpna: V rámci festivalu Maraton hudby proběhl v Brně poprvé koncert zaměřený na world music v dramaturgii Milana Tesaře z Proglasu. Vystoupili belgická skupina Spilar, bosenský zpěvák Damir Imamovič a ženská vokální skupina Kata z Faerských ostrovů. 

20.–21.srpna: V Bratislavě probíhala konference a festival hudebního vydavatelství Hevhetia, které letos slavilo 20 let své existence. 

21. srpna: Festival JazzFestBrno ke svému 20. výročí nadělil sobě a jazzovým fanouškům vlastní hudební vydavatelství Bivak Records. Prvním vydaným titulem je první album brněnské jazzové skupiny Four in Blue v čele se saxofonistou Radkem Zapadlem. 

24. srpna: Zemřel Radek Pobořil, někdejší trumpetista a akordeonista skupiny Čechomor. Bylo mu 75 let. 

24. srpna: Ve věku 80 let zemřel bubeník skupiny Rolling Stones Charlie Watts. 

Září: 

1. září: Folková skupina Epydemye vydala nové album Prosklený nebe. 

10. září: Kyperské trio Monsieur Doumani vydalo album Pissourin, jednu z nejúspěšnějších nahrávek roku 2021 v žánru world music. Kapelník Antonis Antoniou letos bodoval také se sólovým albem Kkismettin. 

11. září: V Šumperku proběhlo finále soutěže Blues Aperitiv. Do hlavního programu festivalu Blues Alive postoupily skupiny Levi z Polska a The Turtev Brothers ze Slovenska. 

16. září: V kinech se začal promítat film Marťanské lodě podle skutečného příběhu brněnského hudebníka, skladatele a spolupracovníka Proglasu Martina Kyšperského. Ten si v něm také zahrál jednu z hlavních rolí. 

16. září: Ve věku 77 let významný jazzový kontrabasista českého původu, písecký rodák George Mraz.

17. září: Už páté řadové album vydali Žamboši, vsetínská folková skupina, trojnásobní držitelé ceny Anděl. Album se jmenuje Světlojemy

24. září: Po úspěšném albu Jednou tě potkám, za které získal šest cen Anděl, vydal Vladimír Mišík další CD ve spolupráci s producentem Petrem Ostrouchovem. Jmenuje se Noční obraz. 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web