Lina_ Raül Refree – portugalské fado na nový způsob

Lina_ Raül Refree – portugalské fado na nový způsob

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Lina
Audioarchiv
3. února 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na prvním místě únorového žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují rozhlasoví publicisté z 24 evropských zemí, je album Lina_ Raül Refree od portugalské zpěvačky Liny a katalánského producenta Raüla Refreeho. Vyšlo v druhé polovině ledna, a přesto se odborníkům z Evropy líbilo natolik, že mu v hlasování dali přednost před všemi ostatními nahrávkami z celého světa. Album si představíme v úterý 4. února od 14 hodin v pořadu Třikrát z Proglasu.

Tak jako k francouzské populární hudbě patří šansony, je součástí portugalské hudební kultury písňový styl fado. A jeho nejslavnější představitelkou byla Amália Rodrigues, od jejíhož úmrtí loni na podzim uplynulo 20 let. Současná zpěvačka Lina vybrala některé silné písně z Amáliina repertoáru a sestavila z nich své nové album. Ke spolupráci pak přizvala aranžéra, producenta a hudebníka Raüla Refreeho z Katalánska, který v minulosti spolupracoval například s aktuální držitelkou Grammy a čím dál úspěšnější španělskou zpěvačkou Rosalií. Na albu Portugalky Liny ke starým písním vytvořil nový doprovod. Cílem bylo přinést lidem znovu staré známé písně, ale v novém kabátku. To, co se Refreemu před pár lety povedlo u španělského flamenca, nyní s úspěchem zkusil u portugalského fada. Mimochodem sám přiznává, že před prací na tomto albu fado téměř neposlouchal, ale že nyní mu úplně propadl.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web