Folkové prázdniny 2021: přípravy v plném proudu

Folkové prázdniny 2021: přípravy v plném proudu
11. dubna 2021 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

„I když nevíme, co nás čeká následující týden, natož na konci července, jsem přesvědčen, že letošní Folkové prázdniny budou. Musíme se jistě připravit na různá omezení, ale věřím, že se vše podaří,“ říkal Michal Schmidt, ředitel našeho spřáteleného festivalu, který má proběhnout v Náměšti nad Oslavou od 24. do 31. července 2021.

Téma připravovaného festivalu zní O krajině. K tomu Michal Schmidt říká: „Nejedná se pouze o prvoplánový vztah muzikantů a písní k přírodě. Myslíme na krajinu, o kterou pečujeme, kterou se snažíme neničit, která nás ovlivňuje, ukotvuje, ale současně volá k hledání a poznání. Rozhodně se tak v dramaturgii zaměříme na skotskou, irskou a skandinávskou hudbu, které mimo jiné charakterizuje silný vztah ke krajině, zemi, přírodě. Krajina znamená také pouto k domovině, k tradici, k životu. A krajina v podobě krajiny duše, krajiny srdce navazuje na předešlá témata festivalu.“

Prvními třemi ohlášenými interprety jsou skupina Lankum z Irska, anglický písničkář Sam Lee a legenda brazilské scény Dona Onete.

Ve festivalových oficiálních tiskových materiálech čteme:

O skupině Lankum: K autorským a lidovým – irským, skotským anglickým, ale i americkým – písním Lankum přistupují s étosem punkových proletářů. Tradice pro ně nepředstavuje žánr, nýbrž neustálý proces odrážející současnost: staré písně předělávají po svém a nové skládají v přesvědčení, že dnešek je výsledkem včerejška. Lpět na starém, protože se to tak nosí, už Lankum odmítají vůbec.  

O Samovi Lee: Spjatosti s přírodou nepropadl Sam zčistajasna: už v mládí se účastnil kursů přežití v divočině. A když na Folkovkách kdysi vyvedl návštěvníky do zámecké obory, vědělo se o Samových koncertech Campfire Club, kdy uprostřed anglických lesů pořádá intimní setkání okolo ohně za účasti spřízněných hudebníků, na které navazuje další, smysly pohlcující projekt Singing With Nightingales, u něhož „nevíte, jestli se dostaví spoluhráči“.

O Doně Onete: Pochází ze severobrazilského města Belém, centra Amazonie proslulého tanečním stylem carimbo zařazeným na seznam UNESCO, z jehož rytmů se odvíjí povaha střídavě divokých a romantických písní, k nimž Dona přidává bolero, bossa nova a něžné balady, v nichž se odrážejí africké, indiánské a evropské kořeny.

 

 

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web