World music na Maratonu hudby Brno

World music na Maratonu hudby Brno
6. června 2021 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Ve dnech 12.–15. srpna 2021 bude probíhat festival Maraton hudby Brno. Součástí bude i scéna world music, v jejímž rámci se představí Damir Imamović z Bosny, skupina Spilar z Belgie a ženská vokální skupina Kata z Faerských ostrovů. Dramaturgem scény je redaktor Proglasu Milan Tesař ve spolupráci s hitparádou WMCE.

V rámci scény World music se na Maratonu hudby 2021 představí:

Kata: Příběhy a písně ze vzdálených ostrovů. Vokální pětice skvělých zpěvaček z uskupení Kata se zaměřuje na starou a původní hudbu Faerských ostrovů. Přesněji čerpá z knížek muzikoložky Marianne Clausen, která „ostrovní hudbu” hledala a sepisovala dohromady. Písně známé všem i ty, jež se předávaly z jedné rodiny na druhou, z vesnice do vesnice. Kata vznikla v roce 2006 a její původní inspirací čerpali z bulharských ženských sborů orientujících se na folklor, především známý sbor Le Mystère des Voix Bulgares. Původně byly součástí skupiny čtyři zpěvačky, od roku 2013 už vystupují v aktuální pětičlenné podobě.

Spilar: Flanderské písně a příběhy ve folkovém kabátu. Spilar přináší posluchači „bouřlivé počasí“, jak zní překlad názvu jejich alba Stormwere. Kapela není čistě folková – přidává prvky jazzu nebo popu. To přináší do poslechu svěžest a závan jiného přístupu, jenž hudbu ozvláštní. Písně jsou zpěvné a líbivé, navíc podpořené měkkou a melodickou vlámštinou. Pětičlenné uskupení stojí především na hlasech bratra a sestry, v kombinaci s kytarou nebo mandolínou, klávesami a bicími.
 
Damir Imamović: Plný dynamický hlas bosenského mistra folku. Damir Imamović, představitel tradičního sevdahu, neboli melancholických písní, přijede do Brna jako součást tria, společně s basistou Gregem Cohenem a Deryou Türkanem, hráčem na strunné kemenche, jež může lehce připomínat housle. V Brně představí nové album Singer of Tales, v němž jakožto vypravěč představí příběhy o nešťastných láskách, přírodě i historických událostech. Úspěch dovedl zpěváka i za hranice Bosny, když koncertoval v Evropě, Číně, Mexicu a USA. Skladatel a interpret v jednom se regionálnímu žánru sevdah věnuje už dlouhou dobu – v roce 2016 sepsal první knihu popisující historii tohoto tradičního a zajímavé hudebního stylu.
 
Scéna World music bude probíhat na Biskupském dvoře v Brně v sobotu 14. srpna. Dramaturgie vznikla ve spolupráci s hitparádou World Music Charts Europe.
 
(Medailonky převzaty z webu www.maratonhudby.cz)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web