Lina_Raül Refree: Tak obrovský ohlas jsme nečekali

Lina_Raül Refree: Tak obrovský ohlas jsme nečekali

Pořad v souvislostech


Lina_Raül Refree
Budeme vysílat

Se skupinou Tęgie chłopy o albu Rakieta!
S písničkářem Edo Klenou o albu Duša
Rozhovor s galicijským triem Tanxugueiras
Vysílali jsme


S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru

Pozvánka na festival Dobršská brána 2022

S Miriam Kaiser o albu Šalamúnova sieň
Audioarchiv

S úctou k tradici a přitom úplně nově. Tak přistupuje portugalsko-španělské duo Lina_Raül Refree k tradičnímu portugalskému písňovému stylu fado. Katalánský producent Raül doprovází zpěvačku Linu namísto obligátní kytary na syntezátory a další klávesové nástroje. Album Lina_Raül Refree bylo vyhlášeno nejlepší nahrávkou roku 2020 podle poroty žebříčku World Music Charts Europe. Rozhovor s úspěšnou dvojicí jsme natočili na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Poslechněte si pořad ze záznamu.

Rozhovor s duem Lina_Raül Refree

Raüle, jak moc jste znal portugalský styl fado, než jste Lině nabídl spolupráci?

Raül: Žiji v Barceloně, což není až tak daleko od Portugalska, když se na to díváme v globálním měřítku. Hudební styl fado [fadu] jsem znal, dokonce jsem si jej i párkrát zahrál předtím, než jsem se potkal s Linou. Nicméně moje znalosti fada byly – řekl bych – velmi omezené. Hodně jsem se toho tedy naučil právě až ve spolupráci s Linou. Poslouchal jsem, jak zpívá, a snažil jsem ji co nejlépe doprovázet. I když u nás ve Španělsku fado nemáme, tento styl nemá až tak daleko k naší hudbě. Je nám to tedy blízké.    

Lino, jaká byla vaše první reakce na nabídku spolupráce od Raüla?

Lina: Byla jsem samozřejmě překvapena. Na počátku jsem vůbec netušila, že mě bude chtít doprovázet na klavír a na syntezátory. Brala jsem to tedy jako úplně novou zkušenost a musela jsem se tedy této spolupráci úplně otevřít. Když zpívám u nás v Portugalsku v tradičních klubech, kterým se říká casa do fado, doprovázejí mě hráči na portugalskou nebo klasickou kytaru. Věděla jsem tedy, že s Raülem to bude opravdu něco úplně jiného.   

Jakým způsobem při vaší spolupráci probíhala komunikace mezi lidským hlasem (Linou) a klávesovými nástroji (Raülem)?

Lina: Portugalská kytara ve fadu obvykle reaguje na hlas a odpovídá mu. A přesně toto umí i Raül. Dokáže vás svou hudbou uklidnit, jako když matka odpovídá svému dítěti, které drží v náručí. A přesně tak se při té spolupráci cítím.   
Raül: Lidský hlas je ten nejdůležitější hudební nástroj, pokud tedy nehrajete instrumentální hudbu. Hlas je také první nástroj, který každý z nás umí ovládat jako první a dokážeme do něj nejlépe vložit své emoce. Je tedy samozřejmé, že na prvním místě je hlas a ostatní nástroje jej doprovázejí. To ale neznamená, že bychom to nemohli zkoušet i jinak. Je to otevřené, reagujeme tedy jeden na druhého.   

Vaše album vyhodnotila porota žebříčku World Music Charts Europe jako nejlepší nahrávku roku 2020. Je to pro vás důležité?

Lina: Ano, je to pro nás důležité. Naše hudba se hrála v rádiích po celé Evropě. Vnímám to jako dar a jsem z toho opravdu velmi šťastná.   
Raül: Když dokončuji album, snažím se nečekat nějakou konkrétní odezvu. Ale většinou poznám, jestli se mi práce povedla. Tady jsem měl pocit, že je to dobrá deska. Ale nečekal jsem, že bude mít až tak obrovský ohlas, že se album bude líbit tolika lidem po celé Evropě. Je to každopádně dobrý pocit, když se vaše práce líbí tolika lidem.     

Jaké máte s tímto projektem plány do budoucna?

Llina: Můžeme samozřejmě dělat spoustu různých věcí. Máme nějaké plány do budoucna, ale nyní chceme především koncertovat a hrát repertoár z tohoto alba. To je náš plán ještě na rok 2022, ale určitě budeme v nějaké spolupráci pokračovat.   
Raül: Víte, kvůli pandemii máme pocit, že jsme zatím písně z našeho alba moc naživo nehráli. Máme tu desku moc rádi a chceme si ji ještě naživo pořádně užít. Ostatně měli jsme naplánované dlouhé turné, které jsme kvůli koronaviru museli přerušit. Takže zatím budeme pokračovat v živém hraní, a pak teprve budeme přemýšlet o něčem novém.  

NyníDuchovní hudba
Skladba: žalm 61 - Slyš Bože mé bědování; Autor: Samuel Wesley; Dirigent: Willcocks David sir; Soubor: King´s College Choir, Cambridge
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Noční bdění
00:30Písně
01:00Komorní hudba

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web