Lina_Raül Refree: Tak obrovský ohlas jsme nečekali

Lina_Raül Refree: Tak obrovský ohlas jsme nečekali

Pořad v souvislostech


Lina_Raül Refree
Budeme vysílat

Rozhovor s kyperským hudebníkem Antonisem Antoniou
Malina Brothers – o albu Baroquegrass
Bokomara Trio živě ze studia
Vysílali jsme


Ventolin o albu Dneska se vyčasilo

Marťanské lodě – o filmu a hudbě s Martinem Kyšperským

Koncert skupiny Brzdaři ze studia Proglasu
Audioarchiv

S úctou k tradici a přitom úplně nově. Tak přistupuje portugalsko-španělské duo Lina_Raül Refree k tradičnímu portugalskému písňovému stylu fado. Katalánský producent Raül doprovází zpěvačku Linu namísto obligátní kytary na syntezátory a další klávesové nástroje. Album Lina_Raül Refree bylo vyhlášeno nejlepší nahrávkou roku 2020 podle poroty žebříčku World Music Charts Europe. Rozhovor s úspěšnou dvojicí jsme natočili na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou. Poslechněte si pořad ze záznamu.

Rozhovor s duem Lina_Raül Refree

Raüle, jak moc jste znal portugalský styl fado, než jste Lině nabídl spolupráci?

Raül: Žiji v Barceloně, což není až tak daleko od Portugalska, když se na to díváme v globálním měřítku. Hudební styl fado [fadu] jsem znal, dokonce jsem si jej i párkrát zahrál předtím, než jsem se potkal s Linou. Nicméně moje znalosti fada byly – řekl bych – velmi omezené. Hodně jsem se toho tedy naučil právě až ve spolupráci s Linou. Poslouchal jsem, jak zpívá, a snažil jsem ji co nejlépe doprovázet. I když u nás ve Španělsku fado nemáme, tento styl nemá až tak daleko k naší hudbě. Je nám to tedy blízké.    

Lino, jaká byla vaše první reakce na nabídku spolupráce od Raüla?

Lina: Byla jsem samozřejmě překvapena. Na počátku jsem vůbec netušila, že mě bude chtít doprovázet na klavír a na syntezátory. Brala jsem to tedy jako úplně novou zkušenost a musela jsem se tedy této spolupráci úplně otevřít. Když zpívám u nás v Portugalsku v tradičních klubech, kterým se říká casa do fado, doprovázejí mě hráči na portugalskou nebo klasickou kytaru. Věděla jsem tedy, že s Raülem to bude opravdu něco úplně jiného.   

Jakým způsobem při vaší spolupráci probíhala komunikace mezi lidským hlasem (Linou) a klávesovými nástroji (Raülem)?

Lina: Portugalská kytara ve fadu obvykle reaguje na hlas a odpovídá mu. A přesně toto umí i Raül. Dokáže vás svou hudbou uklidnit, jako když matka odpovídá svému dítěti, které drží v náručí. A přesně tak se při té spolupráci cítím.   
Raül: Lidský hlas je ten nejdůležitější hudební nástroj, pokud tedy nehrajete instrumentální hudbu. Hlas je také první nástroj, který každý z nás umí ovládat jako první a dokážeme do něj nejlépe vložit své emoce. Je tedy samozřejmé, že na prvním místě je hlas a ostatní nástroje jej doprovázejí. To ale neznamená, že bychom to nemohli zkoušet i jinak. Je to otevřené, reagujeme tedy jeden na druhého.   

Vaše album vyhodnotila porota žebříčku World Music Charts Europe jako nejlepší nahrávku roku 2020. Je to pro vás důležité?

Lina: Ano, je to pro nás důležité. Naše hudba se hrála v rádiích po celé Evropě. Vnímám to jako dar a jsem z toho opravdu velmi šťastná.   
Raül: Když dokončuji album, snažím se nečekat nějakou konkrétní odezvu. Ale většinou poznám, jestli se mi práce povedla. Tady jsem měl pocit, že je to dobrá deska. Ale nečekal jsem, že bude mít až tak obrovský ohlas, že se album bude líbit tolika lidem po celé Evropě. Je to každopádně dobrý pocit, když se vaše práce líbí tolika lidem.     

Jaké máte s tímto projektem plány do budoucna?

Llina: Můžeme samozřejmě dělat spoustu různých věcí. Máme nějaké plány do budoucna, ale nyní chceme především koncertovat a hrát repertoár z tohoto alba. To je náš plán ještě na rok 2022, ale určitě budeme v nějaké spolupráci pokračovat.   
Raül: Víte, kvůli pandemii máme pocit, že jsme zatím písně z našeho alba moc naživo nehráli. Máme tu desku moc rádi a chceme si ji ještě naživo pořádně užít. Ostatně měli jsme naplánované dlouhé turné, které jsme kvůli koronaviru museli přerušit. Takže zatím budeme pokračovat v živém hraní, a pak teprve budeme přemýšlet o něčem novém.  

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web