B4 opět nenatočili popovou desku

16. srpna 2012 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Skupina B4, která zvítězila v prvním ročníku nových hudebních cen Vinyla, chystá na podzim 2012 nové album. Bude se jmenovat Lux Oxid a kapela na něm vychází z fúze country a disca.

Na novém albu nazvaném Lux Oxid se B4 pokusili otevřít širšímu vkusu posluchačů, nahrát popovou desku a definitivně se tak etablovat jako populární skupina. Nicméně se rozhodli pop znovu syntetizovat z žánrů, se kterými měli v minulosti nějakou zkušenost. Spojením country a disca vznikl základ pro hudební hybrid, který byl dotvořen přidáním přísad noise, francouzského psychedelického popu, EBM a undergroundu. Nahrát popovou desku se touto cestou bohužel opět nepodařilo. Lux Oxid nicméně obsahuje 12 vokálně-instrumentálních skladeb, z nichž většina je zpívaná v anglickém jazyce.

Hudba byla nahrána již tradičně na chatě v Horním Prysku během několika slunných srpnových dní roku 2011 a postupně obohacována o další nástroje ve volných chvílích v průběhu celé první půle roku 2012. Texty napsal Federsel, z části během delirantních stavů způsobených zubním onemocněním, které se snažil využít, aby se nějak přiblížil popové estetice. Zpívané písně mimo popové delirium rovněž koření country estetika a na mnoha místech lze opět najít drobné odkazy na tvorbu génia Zdeňka Lišky.

Předchozí deska B4, dvojalbum Didaktik Nation Legendary Rock získala cenu Vinyla za album roku 2011. V příštím roce oslaví skupina B4 patnáct let trvání, které chce oslavit mimo jiné vydáním speciálního alba, shrnujícího celou jejich dosavadní tvorbu, z větší části posluchačům zřejmě dobře utajenou.

Pilotní singl z nového alba je zdarma ke stažení zde.