Slyšte, lidé! – Sedm let cen Vinyla

Slyšte, lidé! – Sedm let cen Vinyla
15. června 2018 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už sedm let fungují hudební ceny Vinyla, které vznikly jako protiváha komerčněji zaměřeným cenám Anděl. Vinyla každý rok ve třech kategoriích – Deska roku, Objev roku a Počin roku – mapuje českou alternativní hudební scénu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme některé skupiny a projekty, které tuto cenu v minulých letech získaly, případně na ni byly nominovány. Premiéra v sobotu 16. června 2018, později k poslechu v audioarchivu.

Ve druhém ročníku v roce 2012 obdržela cenu za desku roku brněnská skupina Květy za album Bílé včely. Pořadatelé cen Vinyla konstatovali: „Bílé včely jsou silnou a výjimečnou generační výpovědí.“ Nejde však o generační výpověď ve smyslu my proti těm druhým. Bílé včely jsou mimo jiné album o zrání, střídání generací a také o zapomnění. Název alba pocházel ze snu Martina Kypšerského, ve kterém se lidské buňky měnily v buňky rostlinné. Martina jako autora repertoáru toto album zastihlo těsně po třicítce. A s rostoucím věkem v jeho tvorbě bilanční písně přibývají – novější CD Komik do půl osmé je toho dokladem.

V roce 2013 získala cenu Vinyla v kategorii Objev roku tehdy mladá olomoucká formace Nylon Jail, kterou založili hudebník Roman Vičík a zpěvák Jiřin Jirák. Základní myšlenka na čistě elektronický projekt se postupně rozvinula směrem k rocku a country. V roce 2013 skupina nahrála své první album My Heart Soars Like A Hawk, ale už o dva roky později se rozpadla. Letos se kapela po tříleté pauze a v novém složení vrátila na pódia.

V prvním ročníku Vinyly se objevem stala skupina Fiordmoss, která vznikla v prostředí Fakulty výtvarných umění v Brně. „Ve své křehké hudbě se inspirují severskou estetikou a ohlížejí se směrem ke scéně elektroakustického folku,“ uváděli v roce 2011 pořadatelé Vinyla pokračovali: „Důvod, proč jsou právě oni objevem roku, je jednoduchý – je to především obdivuhodný kvalitativní posun, kterého dosáhli za poměrně krátký časový úsek. Z nejisté skupiny, která se ještě před nedávnem utápěla v nepříliš výrazném písničkářství, se během pár měsíců stala kapela, které se povedlo umně navázat na zahraniční trendy a míra jejich inspirace má daleko k pouhému plagiátorství.“ Skupina dlouho vydávala singly a EP desky a až v roce 2017 natočila plnohodnotné album Kingdom Come. Letos na jaře za ně získala cenu Anděl v kategorii Elektronika, ale při přebírání ceny ohlásila konec činnosti.

Jedním z nominovaných počinů za rok 2017 bylo vinylové dvojalbum Superhrdinky. Vzniklo ve prospěch neziskové organizace Jako doma – Homelike, která se specializuje na ženské bezdomovectví. Výtěžek z prodeje desky konkrétně podpoří projekt Kuchařky bez domova. Ženy sdružující se pod hlavičkou Kuchařek bez domova mají v Praze-Košířích k dispozici vlastní jídelnu a společně nejen vaří, ale také si vzájemně pomáhají, vzdělávají sebe i jiné, hrají divadlo nebo vydávají Bezdomoviny. Kompilaci na podporu těchto žen sestavil Michal Pařízek, šéfredaktor časopisu Full Moon. Vybral nahrávky jak známých zpěvaček typu Lenky Dusilové nebo Katarzie, tak méně známá jména z alternativní hudební scény. Na desce tak najdeme ostrou výpověď hiphopové interpretky, která si říká Potmě, popovou píseň skupiny Ille v čele s Olgou Königovou nebo folkovou skupinu Cácory. Dále jsou zastoupeny například Stinka, Mucha, Agu, Ivana Mer, Bára Zmeková, Katarína Máliková a další.

Ve třetím ročníku Vinyly za rok 2013 získala cenu v kategorii Deska roku skupina Vložte kočku za album Seat. Člen poroty Karel Veselý tehdy řekl: „SEAT od Vložte kočku je pomníkem hudebního volnomyšlenkářství, v němž se proplétají vlivy math-rocku, rapu i folku. Kvarteto vzešlo z umělecké komunity kolem promotérské skupiny a labelu Landmine Alert, svoje postoje přísné nezávislosti ale dokázali propojit s osobitou hudbou, která prolamuje zavedené škatulky. Na energické groove roubují electrohousle, klavír, rap nebo podivné samply, nicméně svůj sofistikovaný chaos mají každou chvíli pod kontrolou.“

Mezi známější držitele Vinyly patří duo DVA, které se může chlubit i mezinárodními úspěchy a vedle vlastní písňové tvorby se věnuje také hudbě k počítačovým hrám. Dva se stali držiteli Vinyly za rok 2014 za Desku roku Nipomo. Pořadatelé o nich psali: „Pravidelně koncertují po celém světě, za své soundtracky k počítačovým hrám sbírají ceny a jejich třetí studiové album Nipomo vyšlo v distribuci prestižního amerického vydavatelství Northern Spy Records. Deska znovu potvrzuje, že tu máme co do činění s mimořádně originální kapelou, u jejíchž nahrávek selhávají klasické žánrové škatulky. Písně z Nipomo rozkročené mezi kutilským popem, elektronikou a world music jsou inspirované jejich cestami po Americe, voní dálkami, ale zároveň objevují kouzlo světa nahlíženého očima dítěte.“

K nejvýznamnějším momentům z historie Vinyly patřilo udělaní ceny za Desku roku 2016. Získal ji totiž umělec skrývající se pod přezdívkou dné, který současně obdržel cenu české kritiky Apollo a žánrového Anděla, což se nikomu předtím takto souhrnně nepodařilo. Pořadatelé ceny zdůrazňovali, že dné k natočení alba musel přistoupit s určitým autorským blokem a že na desce pracoval pět let. „Album These Semi Feelings, They Are Everywhere stojí mnohem více na klasických nástrojích než na těch digitálních a z elektroniky utíká až kamsi k ambientu a soudobé klasice. Unikátní, kontemplativní nahrávka vyšla v listopadu 2016 na německé značce Majestic Casual a už stihla sklidit pozitivní ohlasy v zahraničním hudebním tisku,“ píše se na webu Vinyly.

V úplně prvním ročníku cen Vinyla, tedy za rok 2011, zvítězila v této hlavní kategorii skupina B4, která – opět slovy pořadatelů – „revitalizuje významné zvukové tendence minulých dekád. Výsledkem není prázdné gesto pocty minulosti, ale originální autorský mix mnoha stylů a žánrů“. Cenu skupina získala za album Didaktik Nation Legendary Rock.

Za rok 2015 se Objevem roku stal Aid Kid, ale mezi nominovanými figurovala skupina Dalekko, která vznikla ze spolupráce komiksového scénáristy a hráče na klávesové nástroje Džiana Babana a zpěváka a kytaristy Pavla Sajnera. „Mix melancholického písničkářství a zajímavého zvukového designu dal v roce 2015 dohromady výraznou debutovou desku Neběžel jsem tudy?, která nabídla svéráznou poetiku i neotřelé hudební postupy na pomezí alternativního rocku, lo-fi popu a elektroniky. Po natočení desky se Dalekko rozrostli na pětičlennou kapelu“ konstatovali pořadatelé Vinyly. A právě ve zmíněném pětičlenném obsazení Dalekko natočili a nedávno vydali své druhé album, nazvané Hudba budoucnosti

Skupina Kalle má na svém kontě nominaci na Vinylu za obě svá alba, tedy Live From The Room a Saffron Hills. Na webu Vinyly se v souvislosti s novějším albem píše, že „jejich emocemi nabitý minimalistický lo-fi rock vypráví příběhy z idylického světa obývaného liščími a kočičími bytostmi, osobitou poetiku Kalle podtrhuje domácí nahrávání desky na dřevní analogové přístroje. Písně ze Saffron Hills zní v každém ohledu jako kdyby přicházely z jiného vesmíru“ Základními nástroji alba jsou kytary a zpěv, ale nechybí ani střídmě použitá elektronik. 

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!