King’n’doom – v Brně vzniklo africké album

King’n’doom – v Brně vzniklo africké album
27. srpna 2019 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Mimořádný hudební projekt vytvořili brněnští hudbníci Pavel Šmíd a Martin Piro. Na své album King’n’Doom si pozvali legendy i výrazné objevy západoafrické hudby. Dílo si představíme v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 14. října 2019.

Na albu King’n’Doom se sešla elita západoafrické hudební scény. Hned úvodní píseň Jah’rabi zpívají jako duet legendární senegalský zpěvák Cheikh Lô a s ním Hawa Diabaté, členka Tria da Kali, mladé, ale velmi oceňované skupiny z Mali. Představitelů významných hudebních rodin ze západní Afriky však na albu najdeme mnohem víc: na loutny ngoni hrají Moustafa a Madou Kouyaté z Mali, na balafon Abdoulaye Dembelé z Burkiny Faso a na buben sabar Léopold Lô ze Senegalu.

Album však není čistou nahrávkou africké hudby. Vedle obou producentů, kteří nahráli kytary, baskytaru, perkuse a další nástroje, v jednotlivých skladbách účinkují i další čeští hudebníci: Vojtěch Svatoš na Hammondovy varhany, Štěpán Podrazil a Pavel Koudelka na bicí, Radek Gregor na harmoniku. 

Nahrávka vznikla jednak ve studiu vydavatelství Rustical Records, dále ve studiu Sono a také přímo v Africe. Autorem všech skladeb je Pavel Šmíd, jednu zkomponoval společně s Martinem Pirem. 

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír s doprovodem houslí a violoncella, op. 2, č. 1 C dur - Moderato; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Sekera Miroslav - klavír, Vodička Jiří - housle, Nouzovský Petr - violoncello
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web