King’n’doom – v Brně vzniklo africké album

King’n’doom – v Brně vzniklo africké album
27. srpna 2019 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Mimořádný hudební projekt vytvořili brněnští hudbníci Pavel Šmíd a Martin Piro. Na své album King’n’Doom si pozvali legendy i výrazné objevy západoafrické hudby. Dílo si představíme v pořadu Jak se vám líbí v pondělí 14. října 2019.

Na albu King’n’Doom se sešla elita západoafrické hudební scény. Hned úvodní píseň Jah’rabi zpívají jako duet legendární senegalský zpěvák Cheikh Lô a s ním Hawa Diabaté, členka Tria da Kali, mladé, ale velmi oceňované skupiny z Mali. Představitelů významných hudebních rodin ze západní Afriky však na albu najdeme mnohem víc: na loutny ngoni hrají Moustafa a Madou Kouyaté z Mali, na balafon Abdoulaye Dembelé z Burkiny Faso a na buben sabar Léopold Lô ze Senegalu.

Album však není čistou nahrávkou africké hudby. Vedle obou producentů, kteří nahráli kytary, baskytaru, perkuse a další nástroje, v jednotlivých skladbách účinkují i další čeští hudebníci: Vojtěch Svatoš na Hammondovy varhany, Štěpán Podrazil a Pavel Koudelka na bicí, Radek Gregor na harmoniku. 

Nahrávka vznikla jednak ve studiu vydavatelství Rustical Records, dále ve studiu Sono a také přímo v Africe. Autorem všech skladeb je Pavel Šmíd, jednu zkomponoval společně s Martinem Pirem. 

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web