Slyšte, lidé! – Hudební tváře Jitky Šuranské

Slyšte, lidé! – Hudební tváře Jitky Šuranské

Pořad v souvislostech


Hudební tváře Jitky Šuranské
Budeme vysílat

Sólo pro kytaru 2021
Sólo pro kytaru 2021
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Hudební výlet do Francie 2021

Hudební výlet do Francie 2021

Hudební tváře Tomáše Lišky
Audioarchiv
31. července 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Deset hudebních tváří zpěvačky a houslistky Jitky Šuranské si představíme v pořadu Slyšte, lidé! Uslyšíme ji sólově, ve dvojicích s Jiřím Plockem a s Petrem Uvirou, s vlastním triem, s trojicí evropských hráčů na niněry, s cimbálovou muzikou, s projektem Beránci a vlci a v dalších podobách. Pořad si můžete v repríze poslechnout 31. července 2018 a k dispozici je také v našem audioarchivu.

První ukázka v pořadu bude z Jitčina prvního sólového alba Nězachoď slunečko, které vyšlo v roce 2013. Jitka Šuranská na něm spolupracovala mimo jiné s triem Pacora v čele s houslistou Stanem Palúchem, který velkou část alba také produkoval a který podle Jitky „překračuje hranice žánrů na vysoké úrovni“.

Album Nězachoď slunečko, bylo sice první sólové CD Jitky Šuranské, ale bylo už druhé, pod kterým byla tato muzikantka podepsána. Už v roce 2005 totiž vyšlo album Písňobraní, které nahrála v duu s Jiřím Plockem, v duu, které si říká také Hudecká úderka a stále příležitostně vystupuje. Jitka později začala hrát čistě sólově, a to tak, že lidové písně zpívala, hrála na housle a přitom používala takzvaný looper, kterým si přímo na pódiu vytvářela hudební smyčky, které pak v reálném čase vrstvila přes sebe. Takto vystoupila v roce 2012 živě v našem studiu.

Na festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou Jitka Šuranská už několik let pravidelně organizuje mimořádná setkání muzikantů z různých zemí. První vlaštovkou těchto projektů byl v roce 2014 koncert Tři hlasy, při kterém se na jednom pódiu sešly tři zpěvačky z různých zemí – vedle Jitky to byla Maďarka Irén Lovász a izraelská zpěvačka Michal Elia Kamal. Tomáš Polívka ve své recenzi pro časopis UNI psal: „Nejde o pouhé střídání za mikrofonem, kdy by momentální sólistce zbylé dvě protagonistky pouze symbolicky přizvukovaly. Jednotlivé přístupy se prolínají a souzní.“

V současné době Šuranská vystupuje se svým tirem, které je přirozeným pokračováním její už zmiňované sólové dráhy. Vedle zpěvačky trojici tvoří mandolinista Martin Krajíček a Marian Friedl, který hraje na kontrabas, cimbál a lidové píšťaly. Trio vydalo své první album Divé husy v roce 2016. Jitka Šuranská jeho vznik komentuje slovy: „Vybrali jsme skladby, vytvořili aranže a postupně přicházely další nápady na instrumentální oživení alba. Stáli jsme před volbou zvát hosty, nebo vyzkoušet naše možnosti. Vyhrála druhá možnost a především Marian se předvedl jako neuvěřitelně schopný hráč na cokoli.“ Marian Friedl se na albu nepředstavuje pouze jako hudebník a zpěvák, ale také jako autor. Titulní skladbu Divé husy totiž napsal on. „Je to píseň o pohledu na oblohu, na hejno divokých husí letících někam do dálky. Je to píseň o touze, kterou v sobě všichni máme, o našich snech, které v sobě nosíme. A my naším cédéčkem říkáme: Dívejte se, sněte a naplňujte svoje sny!“ říká Jitka Šuranská v rozhovoru s Helenou Bretfeldovou.

Mandolinistu Martina Krajíčka znala Jitka Šuranská z jeho působení ve skupině KK Band, na Mariana Friedla, všestranného kontrabasistu a hráče na malý cimbál a lidové dechové nástroje, které si sám vyrábí, ji upozornil Emil Formánek z Druhé trávy. Martin s Marianem se předtím navzájem neznali, nicméně k hudebnímu jiskření v rámci nového tria prý došlo okamžitě. Tak tedy vzniklo současné trio Jitky Šuranské, jehož všichni členové mají zkušenosti s různými žánry a jejich fúzemi. Martin hraje s Ulrychovými a Cimbal Classikem, ale věnuje se také klezmeru nebo mexické hudbě. Marian je naším předním odborníkem na lidové nástroje, ale také skvěle hraje na kontrabas v avantgardní jazzové skupině NOCZ. A Jitka – vedle všech zkušeností s lidovou hudbou v různých formách – je už léta členkou Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Trio sice vystupuje pod jménem Jitky Šuranské, ale ta se považuje za jednu ze tří rovnocenných složek. V roce 2015 vystoupilo trio živě u nás na Proglasu v rámci pořadu Muzikanti, to sú chlapci.

Jitka Šuranská sice sama hraje na housle, ale k jejím albům a nahrávkám patří také mandolína, kontrabas, cimbál, různé lidové píšťalky a další nástroje. Dlouho však nepřicházela do přímého kontaktu s kytarou, i když – jak řekla v rozhovoru u nás na Proglasu – si ráda poslechne například kytaristy Honzu Žambocha nebo Norbiho Kovácse. Vaška Müllera, ředitele festivalu Hradecký slunovrat, napadlo, že by mohl Jitčin talent propojit s uměním kytaristy Petra Uviry, jehož domovskou kapelou jsou opavské Ladě. Vzniklo opravdu zajímavé a smysluplné duo, které Jitka komentuje slovy: „Nedá se říct, že bych někdy snila o spolupráci s kytaristou. Až Petr mi ukázal, jak moc může lidové písni zvuk kytary slušet.“ Přitom Petr, který pochází z Opavy, a tedy z pásma bývalých Sudet, je moravskou lidovou hudbou téměř nezasažen. Říká: „Jsem duší spíše bigbíťák, ale právě proto mi přišlo zajímavé, že bychom si s Jitkou mohli udělat něco nečekaného, svého. Celé se to ale teprve tvoří a je to dobrodružství.“ Jedno z prvních společných vystoupení dvojice odehrálo přímo v našem studiu.

Další žánr, se kterým Jitka Šuranská přišla do kontaktu, byla klasická cimbálka. My si ji v pořadu poslechneme jako hosta Cimbálové muziky Stanislava Gabriela z alba Z Uher do Moravy.

Beránci a vlci jsou sdružení čtyř skupin různých žánrů, které dal dohromady Marian Friedl. Je to Jitka Šuranská Trio, Ženský sbor z Kudlovic pod vedením Jitky Šuranské, Marianova skupina Ruky Na Dudy, zaměřená na archaické styly hry a hudební nástroje z Beskyd, a Sdružení nezávislých jazzmenů. Na realizaci alba Beránci a vlci se tak podílelo 25 muzikantů z širokého žánrového spektra. Tématem alba je putování pohraničím, liminálním prostorem, v němž jedno prostupuje druhé. „Tady mizí ostrost hranic mezi teď a kdysi, mezi životem a smrtí, beránky a vlky, veselým a smutným, mezi pozitivním a negativním. Ačkoli nás totiž hranice všudypřítomně obklopují a na první pohled zřetelně vymezují například černou od bílé, jakmile se přiblížíme ke styčné ploše dvou protikladů, zjistíme, že svět je právě zde mnohem barevnější, než jsme čekali,“ píše se v oficiální anotaci alba.

V roce 2015 se na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou konal nejen koncert Z kořenů k world music, z kterého později vznikli Beránci a vlci, ale také koncert Tři niněry. Na pódiu se sešli tři niněristé z různých zemí – Germán Díaz, Valentin Clastrier a Matthias Loibner –, které dala dohromady opět Jitka Šuranská.

Na závěr pořadu jsme si nechali ukázku z alba, kterým celý příběh začal, z Písňobraní Jitky Šuranské a Jiřího Plocka z roku 2005.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web