Zemřela Jitka Šuranská

Zemřela Jitka Šuranská

Ve věku 41 let dnes ráno zemřela zpěvačka, houslistka a jedna z nejzajímavějších osobností současné české hudby, držitelka tří cen Anděl Jitka Šuranská. Se svými hudebními projekty několikrát vystoupila živě ve studiu Proglasu.

Jitka Šuranská na sebe poprvé upozornila v roce 2005 albem Písňobraní, které natočila v duu s Jiřím Plockem. Dvojice za ně získala cenu Anděl v kategorii World Music. Později Jitka byla například členkou skupiny Docuku, hrála v cimbálové muzice a živila se jako houslistka ve filharmonii, ale především se vydala na zajímavou sólovou dráhu. Nejprve vystupovala sama s looperem (jehož pomocí si přímo na pódiu nahrávala smyčky svého hlasu a houslí), později vytvořila Jitka Šuranská Trio s mandolinistou Martinem Krajíčkem a kontrabasistou a hráčem na cimbál a lidové píšťaly Marianem Friedlem. Friedlovi byla také velkou oporou při vzniku jeho autorského díla na pomezí folkloru, jazzu a world music Beránci a vlci.

Jitka Šuranská se pravidelně účastnila festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, kde ve spolupráci s hlavním dramaturgem festivalu Michalem Schmidtem bděla nad unikátními projekty jako Tři hlasy, Tři niněry, Struny nad Oslavou nebo Perkuse a hlasy.

Velmi zajímavým projektem, který vznikl z iniciativy Vaška Müllera, ředitele festivalu Hradecký slunovrat, bylo Jitčino duo s kytaristou skupiny Ladě Petrem Uvirou. Jejich zajímavá souhra se už bohužel nedočkala vydání na CD.

Jitka Šuranská zemřela po těžké nemoci ve věku 41 let.