Zemřela Jitka Šuranská

Zemřela Jitka Šuranská

Ve věku 41 let dnes ráno zemřela zpěvačka, houslistka a jedna z nejzajímavějších osobností současné české hudby, držitelka tří cen Anděl Jitka Šuranská. Se svými hudebními projekty několikrát vystoupila živě ve studiu Proglasu.

Jitka Šuranská na sebe poprvé upozornila v roce 2005 albem Písňobraní, které natočila v duu s Jiřím Plockem. Dvojice za ně získala cenu Anděl v kategorii World Music. Později Jitka byla například členkou skupiny Docuku, hrála v cimbálové muzice a živila se jako houslistka ve filharmonii, ale především se vydala na zajímavou sólovou dráhu. Nejprve vystupovala sama s looperem (jehož pomocí si přímo na pódiu nahrávala smyčky svého hlasu a houslí), později vytvořila Jitka Šuranská Trio s mandolinistou Martinem Krajíčkem a kontrabasistou a hráčem na cimbál a lidové píšťaly Marianem Friedlem. Friedlovi byla také velkou oporou při vzniku jeho autorského díla na pomezí folkloru, jazzu a world music Beránci a vlci.

Jitka Šuranská se pravidelně účastnila festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, kde ve spolupráci s hlavním dramaturgem festivalu Michalem Schmidtem bděla nad unikátními projekty jako Tři hlasy, Tři niněry, Struny nad Oslavou nebo Perkuse a hlasy.

Velmi zajímavým projektem, který vznikl z iniciativy Vaška Müllera, ředitele festivalu Hradecký slunovrat, bylo Jitčino duo s kytaristou skupiny Ladě Petrem Uvirou. Jejich zajímavá souhra se už bohužel nedočkala vydání na CD.

Jitka Šuranská zemřela po těžké nemoci ve věku 41 let.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Regiony

Regiony

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web