Zemřela Jitka Šuranská

Zemřela Jitka Šuranská

Ve věku 41 let dnes ráno zemřela zpěvačka, houslistka a jedna z nejzajímavějších osobností současné české hudby, držitelka tří cen Anděl Jitka Šuranská. Se svými hudebními projekty několikrát vystoupila živě ve studiu Proglasu.

Jitka Šuranská na sebe poprvé upozornila v roce 2005 albem Písňobraní, které natočila v duu s Jiřím Plockem. Dvojice za ně získala cenu Anděl v kategorii World Music. Později Jitka byla například členkou skupiny Docuku, hrála v cimbálové muzice a živila se jako houslistka ve filharmonii, ale především se vydala na zajímavou sólovou dráhu. Nejprve vystupovala sama s looperem (jehož pomocí si přímo na pódiu nahrávala smyčky svého hlasu a houslí), později vytvořila Jitka Šuranská Trio s mandolinistou Martinem Krajíčkem a kontrabasistou a hráčem na cimbál a lidové píšťaly Marianem Friedlem. Friedlovi byla také velkou oporou při vzniku jeho autorského díla na pomezí folkloru, jazzu a world music Beránci a vlci.

Jitka Šuranská se pravidelně účastnila festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, kde ve spolupráci s hlavním dramaturgem festivalu Michalem Schmidtem bděla nad unikátními projekty jako Tři hlasy, Tři niněry, Struny nad Oslavou nebo Perkuse a hlasy.

Velmi zajímavým projektem, který vznikl z iniciativy Vaška Müllera, ředitele festivalu Hradecký slunovrat, bylo Jitčino duo s kytaristou skupiny Ladě Petrem Uvirou. Jejich zajímavá souhra se už bohužel nedočkala vydání na CD.

Jitka Šuranská zemřela po těžké nemoci ve věku 41 let.

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonáta pro hoboj C-dur RV 779 - Allegro; Autor: Vivaldi Antonio; Sóla: Goodwin Paul - hoboj
02:00Klika (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Čaj do páté
04:02Písně
05:40Radio Vatikán (české...
05:57Myšlenka na den

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web