Oboroh: Když věčnost navštívila čas (recenze CD)

Oboroh: Když věčnost navštívila čas (recenze CD)
31. prosince 2019 Recenze, Vánoce, Folk Autor: Milan Tesař

Skupina Oboroh vydala po albech písní pašijových, adventních a velikonočních a svatodušních také CD s vánočními písněmi. Jmenuje se Když věčnost navštívila čas. Přečtěte si naši recenzi a k tomu z archivu poslechněte rozhovor se skupinou Oboroh, který jsme vysílali na Hod Boží vánoční 2019.

Skupina Oboroh završila albem vánočních písní cyklus nahrávek k jednotlivým liturgickým dobám. Stejně jako na třech předchozích CD se jedná o směs autorských skladeb, zhudebněné poezie a písní ze starých zpěvníků.

Zatímco adventních, pašijových nebo velikonočních hudebních alb vychází jako pověstného šafránu, vánočních kolekcí je na trhu výrazná nadprodukce. O to je náročnější vánoční album sestavit, nechce-li kapela pouze přehrát nejznámější koledy nebo se bořit ve svátečním kýči. Oborohu se povedlo zpracovat vánoční téma citlivě, originálně a s několika překvapivými momenty.

Vánoce pro kapelníka Slávka Klecandra a jeho spoluhráče nejsou jen pověstným „časem radosti, veselosti“, i když i úpravu staré koledy s tímto názvem na albu najdeme. K vánočnímu poselství zde patří i vyfabulovaný příběh malého arabského chlapce Aliho, který se ve válečné zóně někde v Sýrii („Obloha hořela a domy padaly / ozvěny výstřelů štěkaly z povzdálí“) potkává s Ježíšem. V jiných textech alba představují Vánoce mystický moment, kdy se v roli chudého pastýře „v údivu ptáme: Kdo jsi ty a kdo já jsem?“ nebo kdy jsme – v titulním textu Petra Střešňáka – „zase spolu, mrtví i živí“. Vánoce jsou záhadnou nocí, v níž „modlí se les a pole, louky, sady“. Vánoce jsou okamžikem, kdy „myšlenky pošlu za vrcholky hor, ať v klidu zmizí kamsi za obzor“.

I když je Oboroh rocková skupina, kontemplativní ráz některých písní vkusně podtrhují hosté s melodickými nástroji: Jan Zemen z Prague Cello Quartetu na violoncello a další hudebníci s flétnami, houslemi, violou, hobojem nebo fagotem. Rocková rytmika se naopak dostane výrazněji ke slovu ve zpracování latinských koled Danielis prophetia a Collaudemus Christum Regem. Za pozornost stojí také jednoduchá a přitom vkusná úprava písně Čas radosti veselosti s kytarou, baskytarou a dvěma mužskými hlasy.

Skupina Oboroh vánoční téma předznamenala už před dvaceti lety na albu Marah ve zhudebněné básni anglického mystika Roberta Southwella Hořící dítě a v autorské písni Advent. V roce 2014 pak vzniklo celé adventní album Znovu poprvé, na které nyní novinka s krásným názvem Když věčnost navštívila čas navázala. Vánoční album Oborohu stojí za poslech, protože vedle radosti a veselosti nabízí i ztišení a zamyšlení nad tím, jak betlémské poselství může oslovit dnešního člověka. Přitom Boží narození není pro Klecandra izolovanou událostí. „Věčnost v Betlémě otvírá Bránu, jíž vchází Spása,“ zpívá se na albu na prastarou melodii Johanna Sebastiana Bacha.

Vydavatel: Indies Happy Trails
Rok vydání: 2019
Žánr: folk
Celkový čas: 36:41

www.oboroh.cz

(Článek vznikl pro Katolický týdeník)

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Sonáta pro klavír As dur "Návrat do Paříže" (Le retour a Paris) op. 64 C 221 - Finale. Scherzo. Allegro con spirito; Autor: Dusík Jan Ladislav; Sóla: Tůma Jaroslav - klavír
23:50Duchovní slovo
23:58Simeonovo kantikum
00:00Hymna a chorál
00:05Na stole je téma
01:00Komorní hudba
02:00Studna slova (Rádio 7)

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web