Marian Friedl a jeho Píseň země

Marian Friedl a jeho Píseň země

Po projektech Beránci a vlci a Beskydská odysea přichází hudebník a etnomuzikolog Marian Friedl s novým albem Píseň země. Na začátek roku 2020 připravujeme živé vystoupení Mariana Friedla v našem studiu.

Píseň země je společný hudební projekt etnomuzikologa a multiinstrumentalisty Mariana Friedla a vyhledávaných interpretů tradiční hudby Beskyd – kapely RukyNaDudy a folklorního souboru Grunik. Hlavní iniciátor a duchovní otec alba, Marian Friedl, jím vypráví příběh paměti krajiny jedné oblasti Moravskoslezských Beskyd. Je to příběh hor kdysi porostlých neprostupnými pralesy, které postupně osidlovali a zúrodňovali moravští rolníci a karpatští pastýři. Dali tak vzniknout specifické horské kultuře i bujnému životu a krajině s rozsáhlými horskými pastvinami a dalekými výhledy. Nakonec však zmizela tato kultura i život z ní plynoucí a krajina byla znovu opuštěna a zalesněna. Tuto historii připomínají již jen lesní polany a lokální paměť, nebo také staré písně a hudební nástroje v rukou současných muzikantů na tomto albu. Album bylo natočeno během tří dnů hluboko v horách na místech, odkud jeho písně pocházejí, a kam se všichni zúčastnění sešli, aby si tuto hudbu nejen zahráli a zazpívali, ale na chvíli také odžili a přiblížili starý příběh této krajiny. Lidské osudy spjaté s těmito končinami při poslechu alba doslova ožívají před očima a na chvíli máme pocit, že nám tuto píseň zpívá samotná země. A přesně to je posláním tohoto alba.

(Text vydavatelství Animal Music)

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web