Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Maďarska 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Maďarska 2021
9. února 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V týdeníku Slyšte, lidé! vás po necelém roce pozveme na hudební výlet do Maďarska. Představíme si například skupinu Babra, která se zaměřuje na takzvanou tamburašskou hudbu. Píseň ze svého připravovaného alba nám nabídne zpěvačka Dina. Uslyšíte „moderní cimbálu“ Cimbaliband, romskou skupinu z maďarského venkova Parno Graszt, která hraje mimo jiné na lžíce a mlékařské konve, nebo ukázku z nového alba producenta a skladatele Károlye Cserepese, který remixoval historické nahrávky z rozsáhlé oblasti Karpat. Premiéra v sobotu 13. února 2021.

Babra je sice skupina z Budapešti, ale vychází především z takzvané tamburašské hudby jihoslovanských oblastí Balkánu. Tambura je drnkací strunný nástroj, který se používá v Srbsku, Choravstku, Makedonii nebo Bulharsku, ale písně, které se na ni hrají, jsou často ovlivněné i hudbou Maďarů a také Romů, kteří v těchto zemích žijí. Skupina Babra se věnuje právě této hudbě a vedle silné instrumentální složky vsází i na výrazné vokály.

Skupina Úzgin Űver vznikla v Kecskemétu ve středním Maďarsku v roce 1991, což znamená, že letos oslaví 30 let své existence. Kapela hraje vlastní tvorbu, kterou skládají její zakládající členové, houslistka Marcsi Farkas, hráč na dechové nástroje Gyula Majoros a kytarista a producent Péter Homoki. Skupina mísí prvky folkloru, world music, psychedelického rocku a popu a na své album Patak zařadila i 16minutovou poctu legendární keckemétské undergroundové skupině Nagy Palibi, kterou Péter Homoki v 80. letech spoluzakládal.

Houslistka a zpěvačka Edina Mókus Szirtes studovala hru na housle na Hudební univerzitě Ference Liszta v Segedíně. Skládá hudbu mimo jiné pro divadla, pro balet, pro maďarský rozhlas a také hudbu k ohňostroji. V roce 2016 jí vyšlo album Ki viszi át, které obsahuje zhudebněnou poezii.

Maďarský houslista Félix Lajkó je hráčem neuvěřitelně širokého žánrového rozptylu – koncertoval s freejazzovým klavíristou Györgyem Szabadosem, hrál komorní i avantgardní hudbu, hostoval u francouzské rockové skupiny Noir Désir. Napsal také spoustu divadelní a filmové hudby, a i když se věnuje především hudbě instrumentální, spolupracuje také s maďarskými zpěvačkami. Předloni slavil velké úspěchy se společnou nahrávkou s polskou skupinou Vołosi a nyní se představuje se svou novou kapelou a s novinkou Start. V kapele dále hrají Attila Sidoo na kytaru, Endre Kertész na violoncello, János Mazura na tubu, József Barcza Horváth na kontrabas a Tamás Czirják na bicí.

Skupina Cimbaliband společně se zpěvačkou Dórou Danics vydala v roce 2019 album Iram. Zpěvačka s kapelou před nahráním alba už tři roky spolupracovala a absolvovala s ní řadu koncertů. Písně pro kapelu Cimbaliband skládá její zakladatel, cimbalista Balázs Unger, který se přitom inspiruje folklorem Maďarů i balkánských národů. Balázsův bratr Gergő, který hraje na kytaru a kobzu, nám v roce 2016 v rozhovoru pro naše rádio vysvětlil, že jedním z cílů kapely je představit lidovou hudbu mladým posluchačům, kteří se před ní často zbytečně uzavírají. „Když do lidových písní přidáte prvky, které jim připomenou rockovou hudbu nebo něco podobného, může to dopomoci k tomu, že se nad těmi písněmi pozastaví. Uvědomí si, že to je něco, co je už více než dvě stě let součástí naší tradice a že je jim to vlastně povědomé,“ říká Gergő.

O skupině Parno Graszt napsal Simon Broughton, šéfredaktor vlivného časopisu Songlines: „Oni nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou zosobněním těchto kořenů.“ Parno Graszt je multigenerační rodinná sestava z maďarského venkova. Prvních 15 let hráli pouze soukromě pro známé, avšak později o nich vznikl dokument stanice BBC, skupina vystoupila na významných světových festivalech, hrála v indickém Rádžasthánu a absolvovala také velké turné po Spojených státech. Základní sestavu tvoří kytara, tambura, akordeon a kontrabas, ale hrají také na lžíce, mlékařské konve a další netradiční nástroje. Hrají tradiční romské, sedmihradské a maďarské písně a také vlastní tvorbu.

Skupina Ötödik Évszak vydala své nové album Ne rejtsd el na konci října 2020. Těsně předtím se představila ve virtuálním programu letošního světového hudebního veletrhu WOMEX. Album nabízí hravou akustickou hudbu, která na jedné straně vychází z folkloru a na straně druhé je ovlivněna šansonem, swingem a poezií. Skupina zhudebnila mimo jiné básně Victora Huga, Attily Józsefa, Ernő Szépa a také jednoho ze svých členů, Sándora Csóoriho, který hraje na violu a na dva tradiční strunné nástroje, které jsme v dnešním pořadu už zmínili, tamburu a kobzu. Sestavu dále tvoří francouzsko-maďarská zpěvačka Izabelle Caussanel, houslista Máté Hegedűs, Gergő Szabó Csobán hraje na kontrabas a Ferenc Zimber na cimbál.

V roce 2010 vzniklo album album s názvem UNITE – A Gathering Of Strangers, přičemž UNITE byla zkratka slov Urban Native Integrated Traditions Of Europe. Cílem alba bylo představit písně o migraci napříč Evropou. Zúčastnili se umělci z Bulharska, Rumunska, Česka, Maďarska, Irska, Dánska, Polska a Anglie. Nástroje jako niněra, housle, dudy, nejrůznější perkuse, banjo, kytary, buzuki nebo irské píšťaly se na albu prolínají s elektronikou. V druhé polovině února 2021 má vyjít reedice tohoto projektu, která některé skladby ponechala v původní podobě a jiné nabízí v remixech. Nový název projektu zní A Gathering Of Strangers 2021. Album obsahuje píseň I Left My Sweet Homeland v podání maďarské zpěvačky Nóri Kovács.

Zpěvačka Mónika Lakatos je příslušnicí komunity Olašských Romů, kterou v Maďarsku tvoří asi 30 000 osob. Olaši stále hovoří svým romským jazykem a praktikují tradiční způsob života. Mónika pochází z vesnice Nagyecsed, která se nachází v samotném srdce olašské komunity v severovýchodním Maďarsku, v oblasti známé svou lidovou hudbou. I Mónika tedy pochopitelně zpívá od nejranějšího dětství. V současné době stojí v čele souborů The Gipsy Voices a Romengo, ve kterých se věnuje mimo jiné lyrickým písním zvaným hallgató a tanečním pergető. Důležitým tématem je pro ni postavení ženy v kultuře a obecně ve společnosti a také snaha dát dostatek prostoru mladé romské generaci. Loni na podzim Mónika Lakatos obdržela prestižní cenu světového hudebního veletrhu WOMEX. Nedávno pak vydala nové album s názvem Hangszín.

Další maďarská zpěvačka, kterou budeme poslouchat, se jmenuje Dina Pandzarisz. Věnuje se především písním sefardských židů a v repertoáru má také písně řecké, turecké nebo kurdské. Dina v současné době pracuje na svém novém albu, a jak mi prozradila, budou na něm písně opět v několika jazycích – ve španělštině, hebrejštině, arabštině, arménštině, řečtině, kurdštině a hindštině. Kromě toho tam ale bude také jedna tradiční maďarská píseň, kterou si možná někteří posluchači mohou pamatovat ze společného alba moravské skupiny Teagrass a maďarské zpěvačky Irén Lovász, Szol a kakas már

Hudebník, producent a skladatel Károly Cserepes se na svém novém albu The Big Slalom věnuje hudbě celého karpatského oblouku. Jeho projekt obsáhne Rumunsko, Ukrajinu, Slovensko, Srbsko, dokonce Řecko a samozřejmě Slovensko. Použil původní nahrávky jak místních interpretů, tak například staré zvukové snímky z archivů a oblékl je do moderního zvukového kabátku. Projekt také příznačně podepsal slovy Cserepes Remix.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!