Slyšte, lidé! – Za hudbou Romů a Sintů

Slyšte, lidé! – Za hudbou Romů a Sintů

Pořad v souvislostech


Za hudbou Romů a Sintů
Budeme vysílat

Hudební výlet do Belgie 2022
Hudební výlet do Belgie 2022
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Hudební výlet do Skandinávie

Hudební výlet do Skandinávie

Hudební výlet do Brazílie
Audioarchiv
31. května 2020 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Poslechněte si z archivu vydání pořadu Slyšte, lidé!, ve kterém jsme se vydali za písněmi Romů a jejich příbuzných Sintů. Budeme poslouchat české interprety, jako jsou skupina Terne Čhave nebo Ida Kelarová se sborem Čhavorenge. Představíme si ale také německého kytaristu Lula Reinhdardta a jeho album, které natočil v Indii. Poslechneme si slovenskou romskou muziku Pokošovci. Zahraje nám skupina RomAraBeat, která kombinuje tradiční hudbu Středomoří s arabskými a romskými vlivy, a budeme poslouchat také romské písně ze Sedmihradska v podání maďarské zpěvačky Melindy Balogh.

Skupina Terne Čhave původně vsázela na zvuk několika akustických kytar ve stylu jihofrancouzské skupiny Gipsy Kings. Postupně se ale přeorientovali k bohatšímu zvuku ovlivněnému rockem, šansonem i tanečními samply. Na jednotlivých svých albech překvapovali rytmem tanga, reggae, ska nebo hip-hopovými figurami. Zatím poslední album Balvaj skupina natočila ve spolupráci s Ondřejem Ježkem, vyhledávaným producentem především české alternativní scény.

Zpěvačka Ida Kelarová se stará o nejmladší generaci romských zpěváků. Říká: „Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, kde si mohou věřit a kde mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších cest. A i když se energie, kterou do dětí vkládáme, nezúročí hned, věřím, že naděje a změnu tady je.“ Sbor Čhavorenge pod vedením Idy Kelarové má za sebou více než 200 vystoupení a workshopů pro desítky tisíc posluchačů. Vyjíždějí i do romských osad na východním Slovensku nebo do pohraničních oblastí naší republiky. V roce 2017 nahráli společně s Českou filharmonií album Hej Romale, což pro ně bylo velkým povzbuzením. V časopisu Harmonie na to téma Kelarová říká: „Mají možnosti si uvědomit, že si mohou věřit a že když vyjdou ven do světa a budou něco umět. Zajímavá zkušenost taky je, že děti zažívají na koncertech s filharmonií velkou úctu od publika.“

Žákem Idy Kelarové byl také romský pianista Tomáš Kačo, kterému se podařilo dostat se s hudbou velmi daleko. Hrál v proslulé Carnegie Hall ve Spojených státech a na jeho albu My Home hostuje jeden z nejlepších jazzových kontrabasistů světa John Patitucii. Tomáš studoval hru na klavír nejprve na českých školách, ale poté se mu podařilo dostat na prestižní Berklee College Of Music v americkém Bostonu.

Sintové je označení pro romskou nebo Romům příbuznou populaci hlavně v Německu. Jejich název se – ačkoli to není jisté – odvozuje od území Sindh, které leží v dnešním Pákistánu. Po svých indických kořenech pátral německý kytarista Lulo Reinhardt, který se k příslušnosti k Sintům hlásí. Lulo hrál dvacet let s rodinnou kapelou The Mike Reinhardt Sextet, nejprve jako doprovodný kytarista, později jako basista. Od roku 1993 působil v triu se svým otcem a bratrancem a v roce 2002 založil svou vlastní kapelu. Velký sen se mu splnil v roce 2017, kdy navštívil Indii, pravlast Romů a Sintů. Zde také natočil album Gypsy Meets India, na kteérm se podílel také indický kytarista Debashish Bhattacharya a jeho bratr Subhasis, který hraje na tabla. Zpívá Sukanya Bhattacharya a na bicí hraje Uli Krämer.

Na příběh pronikání Romů do Evropy se zaměřuje v Itálii působící mezinárodní skupina RomAraBeat, v jejímž názvu najdeme slovo Rom, ale i Arab. Opravdu jde o poctu hudbě Středomoří především s arabskými a romskými kořeny.

V září 2019 se v Bratislavě konal velmi silně obsazený World Music Festival. V samém jeho závěru zahrála pro veřejnost a také pro oficiální delegáty z celého světa romská muzika Pokošovci. Právě v to době vydala své nové dvojalbum, se kterým v lednu zabodovala na 13. místě prestižního žebříčku World Music Charts Europe. Muziku tvoří hudebníci z obce Šumiac ve slovenském regionu Horehroní. Hlavní devízou souboru jsou nejen hráčské schopnosti jeho členů, ale také výrazný vícehlasý zpěv. Základ sestavy tvoří primáš Miroslav Pokoš, na violy hrají Radoslav a Vladimír Pokošovi, na akordeon Július Markus a na kontrabas Stanislav Pokoš. Jako hosté pak na albu účinkují na housle Jana Ambrózová a Pavol Trnka a na cimbál Milan Hronček. Aktuální dvojalbum skupiny obsahuje jednak romské lidové písně, dále slovenské písně a také ukázky romského popu.

Romským lidovým písním ze sedmihradského venkova se na svém albu Napkerék věnuje maďarská zpěvačka Melinda Balogh. Na albu pracuje s maďarskými a sedmihradskými hudebníky, kteří mají k romské tradiční hudbě blízko a kteří posilují autenticitu alba. Výběr písní vychází ze sbírky Utolsó óra, která pokrývá hudbu z šesti sedmihradských regionů. Album je věnováno všem romským hudebníkům a zpěvákům, kteří předávali své umění mladším generacím. Někteří z těch nejznámějších působili v Budapešti, například Marcel Covaci z Nagybánye nebo Lunka Erzis z Csáváse, od jiných se mladí maďarští hudebníci učili přímo v Sedmihradsku, tedy té části někdejšího Velkého Maďarska, která je dnes součástí Rumunska.

V Kanadě působí skupina Gypsy Cumbia Orchestra, jejíž členové jsou z různých zemí a propojují romskou hudbu s kolumbijským hudebním stylem cumbia. A právě dva kolumbijští hráči tuto skupinu v Kanadě v roce 2012 založili.