Söndörgő – tamburaši z Maďarska

11. února 2013 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Maďarskou hudbu máme spojenou především s cimbálem a houslemi, balkánskou s rychlou dechovkou. Skupina Söndörgő, kterou tvoří zástupci jihoslovanské menšiny v Maďarsku, se věnuje tamburašské hudbě, jednomu z významných stylů balkánského folkloru. Skupinu si představíme například v sobotu 23. února v pořadu Slyšte, lidé!, ve kterém budeme cestovat po celém světě.

Skupina Söndörgő v čele se třemi bratry Eredicsovými a jejich bratrancem patří ke špičce maďarské tradiční hudební scény. Zatímco u nás máme maďarskou hudbu spojenou zpravidla s houslemi a cimbálem, Söndörgő se zaměřují na hudbu národů, které kdysi obývaly velké Maďarsko, především Srbů a Chorvatů. Ale nejde ani o žádnou balkánskou dechovku. Söndörgő jsou tamburašská muzika a jejím základním nástrojem je tambura, druh loutny používaný od Chorvatska po Bulharsko a Makedonii. Členové skupiny pocházejí z malé vesnice Szentendre nedaleko Budapešti, která je centrem jihoslovanského etnika v dnešním Maďarsku. Na albu Tamburising účinkují jako hosté romský hudebník József Kovács, kapelník tamburašského orchestru z jižního Maďarska, a dále zpěváci Antal Kovács a Kátya Tompos.

NyníPísničky k usínání
Píseň: Maître et Seigneur, venu chez nous (1997); Interpret: Albert Marie-Jo, Batard Jean-Paul, Gonnet Florence, Labalette Maryline; Album: různí: XIIemes journées mondiales…
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Kolem se toč
01:05Komorní hudba
02:00Za 5 pět

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web