Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 13

Slyšte, lidé! – Sólo pro piano 13

Pořad v souvislostech


Sólo pro piano 13
Budeme vysílat

Hudební výlet do Afriky 2022/2
Hudební výlet na Balkán 2022
Hudební výlet na Balkán 2022
Vysílali jsme


Hudební výlet do Afriky 2022/2

Hudební výlet do Skandinávie 2022/2

Hudební výlet do Skandinávie 2022/2
Audioarchiv
4. října 2022 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už potřinácté se v rámci volného cyklu Sólo pro piano zaměříme na nahrávky světových i tuzemských klavíristů. Tentokrát si představíme například nová alba italských pianistů Francesca Branciamoreho a Claudia Cojanize, novou nahrávku českého hudebníka Bohumíra Stehlíka, novinku držitelky ceny Anděl Nikol Bókové nebo album duetů polského hráče Ignacyho Wiśniewského. Podiváme se také do Švéska, Portugalska, Španělska nebo Brazílie.

Pořad zahájíme nahrávkou švédského hudebníka, který čerpá ze skandinávského jazzu i ze severské lidové hudby, ale nevyhýbá se ani latinskoamerickým motivům nebo inspiracím z rocku a popu. V roce 2003 založil trio s kubánským kontrabasistou a s německým bubeníkem a v této sestavě hraje dodnes. Jmenuje se Martin Tingvall a jeho nejnovější album má název Dance.

Kubánské spoluhráče má španělský pianista Daniel García, který se na svém nejnovějším albu Vía de la Plata, Stříbrná cesta, inspiruje tradiční hudbou a historií svého rodného města Salamanky. Z Kuby jsou oba jeho spoluhráči, kontrabasista El Negrón a bubeník Michael Olivera. Daniel García před deseti lety studoval na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu, kde byl jeho učitelem významný panamský pianista Danilo Pérez. Ten jej povzbuzoval v tom, aby se více soustředil na hudební tradici své rodné země a právě na novém albu García jeho rady vyslyšel. Jihošpanělskou Salamancu v minulosti ovlivňovala španělská, židovská i arabská kultura. A zástupce těchto tří kulturních okruhů si pianista pozval na své album jako hosty. Jsou to španělský flamencový kytarista Gerardo Núñez, libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf a izraelská klarinetistka Anat Cohen. Album tak i díky jejich účasti odráží prolínání vlivů, ke kterému v minulosti na území dnešního Španělska docházelo.

Polský pianista Ignacy Wiśniewski si na své album Duos pozval čtyři umělce, kteří se zaměřují na improvizovanou hudbu. Jsou to saxofonista Mikołaj Trzaska, zpěvák Marcin Januszkiewicz, kontrabasista Olo Walicki a bubeník Michał Bryndal. V žádné skladbě se nepotkali všichni. Wiśniewski každou část alba nahrál pouze v duu s jedním z nich. Za zmínku také stojí, že celé album vzniklo improvizací zúčastněných hudebníků. Nic tedy nebylo připraveno předem. Ignacy Wiśniewski je doktorandem na Hudební akademii v Gdaňsku, kde pracuje se studenty se zaměřením na muzikál a jazz. Píše také filmovou a scénickou hudbu. S vlastním triem nahrál dvě alba, za první z nich dostal v roce 2016 cenu za nejlepší jazzový debut roku.

Italský klavírista Claudio Cojaniz své nejnovější album Orfani natočil se svým kvartetem. To dále tvoří kontrabasista Alessandro Turchet, bubeník Luca Colussi a hráč na perkuse Luca Grizzo. Skupina se vedle jazzu inspiruje například africkou hudbou, blues nebo soulem.

Klavírista Ray Gallon na newyorské jazzové scéně působí už delší dobu, ale teprve loni vydal své první vlastní album. Nazval je Make Your Move a natočil je v triu s kontrabasistou Davidem Wongem a s bubeníkem Kennym Washingtonem. Pro Raye Gallona jsou velkým vzorem pianisté, kteří jsou sice zakotveni v jazzové tradici, ale zároveň znějí originálně. Do této skupiny řadí například Kennyho Barrona, Ahmada Jamala, Billa Evanse nebo Hanka Jonese. Sám chtěl, aby jeho album znělo podobně originálně jako jejich hudba, ale i on chtěl zůstat součástí tradičního jazzového zvuku. Album Make Your Move obsahuje především Gallonovu autorskou tvorbu plus dva jazzové standardy.

Čistě sólové album s názvem Circles nahrál v roce 2021 dánský klavírista Nicolai Kornerup. Jeho cílem bylo soustředit se naplno na akustický zvuk tak, aby v popředí zůstaly melodie a kontrapunkt. Při komponování se Kornerup inspiroval čistotou severské přírody, dalším inspiračním zdrojem byla hudba Johanna Sebastiana Bacha nebo Clauda Debussyho. Celé album nahrál na akustický klavír a jen do několika skladeb si přizval smyčcové kvarteto. Pro album je také příznačné, že každá skladba je zkomponovaná v jiné tónině.

V roce 2021 natočil brazilský pianista Amilton Godoy u příležitosti svých 80. narozenin album nazvané Oitenta anos, tedy 80 let. Godoy se proslavil v instrumentálním Zimbo Triu, jedné z nejvlivnějších brazilských kapel druhé poloviny 20. století. Nové album nahrál s pětičlennou sestavou, kterou dále tvoří hráči na kontrabas, bicí, harmoniku a saxofon. Vedle skladeb brazilských autorů album obsahuje kompozice například od Nikolaje Rimského-Korsakova, Maurice Ravela nebo George Gershwina.

Album s názvem No Time But Eternity natočil brazilský skladatel a pianista Corciolli. Rodák ze São Paula, který stojí také v čele hudebního vydavatelství Azul Music, se věnuje zejména filmové a komorní hudbě s přesahy k dalším žánrům včetně hudby elektronické. Jeho nové album vyšlo v listopadu loňského roku a obsahuje 12 autorských skladeb. Ve většině z nich účinkuje smyčcové kvarteto pod vedením houslisty Claudia Cruze, jako host pak na albu hraje arménský hudebník Arsen Petrosyan a v jedné písni zpívají Eric Wainaina a Vini Ngugi z Keni.

V únoru 2022 vyšlo album Fado Jazz portugalského pianisty Júlia Resendeho. Jak název napovídá, klavírista se snaží hledat styčné plochy mezi jazzem a portugalským hudebním stylem fado. Nechce však tyto dva hudební styly násilně spojovat. Sám tvrdí, že vlastně neví, jestli hraje fado, nebo jazz. Umělec, který běžně vyprodává klasické sály a zároveň boduje v popových žebříčcích nebo skládá hudbu pro seriály HBO a Netflixu, zde rozvíjí tradici portugalské hudby v autorských skladbách nahraných v originálním obsazení. Základem je klavírní jazzové trio s Resendem v čele – na kontrabas hraje André Rosinha a na bicí Alexandre Frazão. Jak je však ve fadu obvyklé, nechybí ani portugalská kytara, což je nástroj s 12 strunami, podobný loutně. Na albu Fado Jazz na něj hraje Bruno Chaveiro.

Nikol Bóková ani letos nenarušila svou linii vydávání jednoho autorského alba ročně. Po albech Inner Place, Unravel a Prometheus vydala v roce 2022 album Elements, které zkomponovala pro nově vzniklý Nikol Bóková Quartet. Skupinu vedle autorky tvoří kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń. S prvním z nich pianistka spolupracovala na svém předchozím albu Prometheus, další dva jsou členy jejího stabilního klavírního tria.

V srpnu 2022 vyšlo sólové album italského hudebníka Francesca Branciamoreho, nazvané Skies Of Sea. Branciamore působil 30 let na italské scéně jako vyhledávaný a ceněný bubeník. Úspěchy slavil i jako skladatel a jako dirigent komorních těles. V roce 2018 pak poprvé nahrál sólové album jako klavírista a novinkou na ně navazuje. Svou hráčskou techniku si procvičoval během pandemie covidu a v téže době měl také čas na rozvíjení autorských nápadů. Album Skies Of Sea tvoří rozsáhlá suita, rozdělená do 14 klavírních skic.

Český pianista Bohumír Stehlík se na svém sólovém albu Pictures věnuje různým klavírům. V deseti skladbách nebo improvizacích představuje osm nástrojů známých značek jako Steinway, Bösendorfer, Fazioli, Petrof a další. Stehlík se při hře nechává konkrétním nástrojem inspirovat – tak fungují zařazené improvizace – jindy podle zvuku klavíru vybral konkrétní skladbu.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web