Nikol Bóková vydává nové album Unravel

Nikol Bóková vydává nové album Unravel
6. října 2020 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pianistka a skladatelka Nikol Bóková, která byla za svůj autorský debut Inner Place nominována na cenu Anděl, vydává nové album Unravel. Brzy si je na Proglasu představíme, nyní si však můžete z archivu poslechnout rozhovor o předchozím albu, který jsme vysílali v únoru 2020.

Na albu Unravel Bóková inovativně spojuje obtížné klasické skladby pro sólový klavír (Rachmaninov, Ravel, Novák, Korngold, Svoboda) se svými vlastními kompozicemi, inspirovanými osobnostmi klasických skladatelů (např. Ravelovi věnovaná titulní skladba Unravel). I tentokrát ji doprovází sehrané rytmické duo – kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wierzgoń.

Pro klasickou klavíristku, která se nedávno rozhodla prozkoumat jazzový svět a objevila v sobě obrovský kompoziční talent, je svět klasické hudby autorů 20. století silným inspiračním zdrojem, z něhož dokáže čerpat inovativně, s respektem a přitom zcela organicky: „Brouzdat v hudbě velkých skladatelů, poznávat ji do hloubky a uvádět ji v život. To je má obrovská životní vášeň. A nechávat se jí inspirovat a objevovat v tomto světě své vlastní vyjádření, příběhy, emoce...  to pro mě utváří vesmír, ve kterém se má touha interpretovat a tvořit propojuje. Unravel je spojením velké úcty k tvorbě minulosti s uvědomováním si své existence tady a teď", říká o novém projektu Unravel, původně vytvořeném pro hudební festival Americké jaro, Nikol Bóková. 

(Podle oficiální tiskové zprávy)