Stříbrná cesta pianisty Garcíi

Stříbrná cesta pianisty Garcíi

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Daniel García Trio
Audioarchiv
15. dubna 2022 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Tradiční hudbou a historií svého rodného města Salamanky se inspiroval španělský pianista Daniel García na svém novém albu Vía de la Plata, Stříbrná cesta. CD, které nahrál se dvěma kubánskými hudebníky a se třemi zajímavými hosty, si představíme ve středu 20. dubna 2022 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.

Daniel García před deseti lety studoval na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu, kde byl jeho učitelem významný panamský pianista Danilo Pérez. Ten ho povzbuzoval v tom, aby se více soustředil na hudební tradici své rodné země a právě na novém albu García jeho rady vyslyšel. 

Jihošpanělskou Salamancu v minulosti ovlivňovala španělská, židovská i arabská kultura. A zástupce těchto tří kulturních okruhů si pianista pozval na své albu jako hosty. Jsou to španělský flamencový kytarista Gerardo Núñez, libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf a izraelská klarinetistka Anat Cohen. Album i jejich osobami symbolizuje prolínání vlivů, ke kterému v minulosti na území dnešního Španělska docházelo.

Základ kapely, která album nahrála, vedle Daniela Garcíi tvoří dva kubánští hudebníci, kontrabasista Reinier Elizarde „El Negrón“ a bubeník Michael Olivera.