Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2020

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2020

Pořad v souvislostech


Sólo pro kytaru 2020
Budeme vysílat

Čtrnáct hudebních tváří Jana Buriana
Hudební výlet do východní a jižní Asie
Hudební výlet do východní a jižní Asie
Vysílali jsme


Čtrnáct hudebních tváří Jana Buriana

Sólo pro kytaru 2022

Sólo pro kytaru 2022
Audioarchiv
5. září 2020 Jazz, Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! se věnujeme nahrávkám světových kytaristů. Bude to celkem devět skladeb v podání kytar elektrických i akustických. Budeme poslouchat jazz, africkou hudbu i hudbu španělskou, podíváme se také do Finska. Premiéra 12. září 2020, poté v audioarchivu.

Pořad zahájí skladba Old Souls, kterou zkomponoval a nahrál rakouský kytarista Edi Köhldorfer jako člen tria KUH. To dále tvoří dva čeští hudebníci, letos 70letý kontrabasista František Uhlíř a bubeník Jaromír Helešic. František Uhlíř mimochodem už dříve spolupracoval s kytaristou Darko Jurkovičem a v tomto novém projektu se ke kytaře vrátil. „Ty dva strunné nástroje spolu krásně souzní,“ pochvaluje si kontrabasista.

Dva kytaristé z různých koutů Afriky, jeden z pouštního Nigeru a druhý z Etiopie, se sešli na albu s názvem Afropentatonism. Západoafrické pouštní blues zastupuje Alhousseini Anivolla, jeho hudebním partnerem je představitel takzvaného etio-jazzu Girum Mezmur. Obě hudební tradice spojuje africká pentatonika, kterou má album v názvu. Zatímco evropská klasická hudba pracuje se škálou sedmi základních tónů, v západní Africe i v Etiopii se využívá pětitónová neboli pentatonická řada, která je jinak známá také z Číny, Japonska nebo Tichomoří. Pětitónová řada hrála důležitou roli i při vzniku blues a jazzu a z nich odvozené rockové hudby. Niger a Etiopie od sebe sice dělí dva tisíce kilometrů a pouštní blues Nigeru se od etiopského jazzu liší, ale mají také mnoho společného – repetitivní struktury, groove, hypnotizující rytmus a syrové kytary. A to vše najdeme na společném albu obou zmíněných hudebníků, kteří se poprvé potkali v roce 2005.

Kytarista Amir John Haddad, zvaný El Amir, pochází z německého Freiburgu a má kolumbijské kořeny. Má široký stylový záběr – od flamenca přes arabskou a indickou hudbu až po funk nebo rock – a díky tomu pravidelně spolupracuje s umělci různých žánrů. Na svém kontě má jak čistě flamencové sólové nahrávky, tak alba vydaná se svou kapelou Zoobazar, se kterou se věnuje středomořské a blízkovýchodní hudbě. Jeho nejnovější album je opět ve flamencovém stylu a jmenuje se Andalucía.

Buď úplně sám, nebo vždy s jedním pozvaným hostem nahrál kytarista Libor Šmoldas skladby své nové album Silver. Název alba odkazuje ke stříbrnému plátnu, což potvrzuje i podtitul Skici stříbrného plátna. Podobně jako na svém starším albu Blue, věnovaném skladbám Jaroslava Ježka, se i zde kytarista úspěšně pokusil o převod původně orchestrálních melodií a bohatě zaranžovaných písní do zdánlivě jednoduché podoby pro akustickou kytaru.

Pat Metheny, šestašedesátiletý rodák ze státu Missouri a 20násobný držitel Grammy ve 12 různých kategoriích, své album From This Place vydal letos v únoru. Methenyho na albu doprovázejí jeho dlouholetý spoluhráč, bubeník Antonio Sanchez, dále malajsko-australská basistka Linda May Han Oh a britský pianista Gwilym Simcock. Dále hraje Hollywoodský studiový symfonický orchestr pod vedením Joela McNeelyho. V jednotlivých skladbách pak účinkují další hosté. Sám Metheny o novém albu říká, že je to nahrávka, na kterou čekal velmi dlouho a že ji považuje za své určité hudební vyvrcholení.

V květnu vydal svou novinku další americký jazzový kytarista Kurt Rosenwinkel. Album Angels Around je v jeho diskografii třetí, které natočil v triu kytara, basa a abicí. V rozhovoru pro naše rádio Rosenwinkel řekl: „Natáčení jazzových standardů v triu je základní jazzová disciplína. Takových nahrávek je spousta, a posluchač tak může srovnávat, jak se s jednou konkrétní skladbou vyrovnávají různí hráči. Když tedy takové album natočíte, stáváte se součástí obrovské jazzové tradice. Já jsem měl vždy rád jazzové standardy a také rád hraji v triu. Navíc konkrétně s těmito spoluhráči máme originální zvuk, a proto jsem usiloval o to, abychom společně něco vydali. Vybírali jsme písně, které jsme předtím hráli živě a které máme rádi.“ Kytaristovými spoluhráči jsou na albu bubeník Greg Hutchinson a basista Dario Deidda. V souvislosti s ním mimochodem Rosenwinkel upozrňuje, že i když hraje na baskytaru, zní to často, jako by hrál na akustický kontrabas.

Myrddin je belgický kytarista, který se věnuje především flamencu, ale pracuje také s prvky jazzu a klasické hudby. Letos v únoru vydal první část svého zamýšleného projektu, který by měl obsahovat čtyři čistě sólová alba. Celá série se jmenuje Monstruos y Duendes a zmíněné první CD má název Myfyrio.

Především ze severské tradiční hudby a také mytologie čerpá finský kytarista Joonas Widenius, který se svým triem na konci ledna 2020 vydal album New Nordik Sagas. Trio dále tvoří bubeník Karo Sampela a basista Hannu Rantanen. Widenius pak kombinuje prvky tradiční finské hudby s flamenkem a dalšími kytarovými styly. Album produkoval ceněný britský producent a člen někdejší kapely 3 Mustaphas 3 Colin Bass.

Na závěr pořadu zamíříme do Katalánska. Konkrétně půjde o ukázku z prvního sólového alba kytaristy a skladatele Miquela Hortigüely. Ten pochází z katalánské Lleidy, kde také vystudoval konzervatoř. Pokračoval na Královské vyšší konzervatoři v Madridu a nakonec své vzdělání završil absolvováním vysokoškolského studia ve hře na kytaru. V současné době jednak vyučuje hru na kytaru a je také ředitelem na konzervatoři, kterou sám v mládí vychodil. Jeho skladby jsou inspirovány pozorováním světa kolem sebe a také pozorováním vesmíru. Album se jmenuje Luna Poleno.

 

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web