Libor Šmoldas v jazzových pořadech Proglasu

20. února 2008 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Mladého jazzového kytaristu Libora Šmoldase a jeho album On The Playground si představíme v pořadu Jazzový podvečer v pátek 22. února od 17.25 a v noční jazzové půlhodince v sobotu 23. února v 0.05. * Přečtěte si základní informace o albu a krátkou recenzi.

Kytarista Libor Šmoldas vydal loni své debutové album On the Playground. Šmoldas je členem Organic Quartetu, který vede jeho někdejší spolužák z Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka Ondřej Pivec. Pro účely alba sestavil kytarista trio z vynikajících hudebníků své generace: po Šmoldasově boku zde účinkuje právě varhaník Ondřej Pivec a zmíněný polský bubeník Lukasz Żyta, dlouholetý spolupracovník Jaromíra Honzáka. Album obsahuje 6 původnich Šmoldasových skladeb a jako projev úcty k jazzové tradici také dva standardy: Valse Hot Sonnyho Rollinse a Just One Of Those Things z pera Cola Portera.

Libor Šmoldas je součástí pražské jazzové scény od poloviny 90. let a je typickým představitelem současné mladé české jazzové generace, která dosahuje neobvyklých kvalit přesahujících české hranice. Vystudoval Konzervatoř a Vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. S kapelou Organic Quartet Šmoldas v posledních let absolvoval několik set koncertů v Česku i v zahraničí. Libor Šmoldas spolupracuje též s dalšími významnými hudebníky, jako jsou Najponk, Jaromír Honzák, Radek Zapadlo, Yvonne Sanchez, Jiří Slavíček, Petr Dvorský, Josef Fečo či David Dorůžka, i se zahraničními hudebníky (Bob Montgomery, Steve Fishwick, Osian Roberts, Lukasz Zyta, Pavel Wlosok). V roce 2005 bylo Šmoldasovi uděleno stipendium na Berklee College of Music v americkém Bostonu. Kromě vlastního tria Šmoldas založil též kapelu Bossa Nova Sensation, kde po boku své ženy, zpěvačky Venduly Šmoldasové, a spolu s dalšími spoluhráči interpretuje brazilskou hudbu v moderním pojetí.

(Oficiální tisková zpráva)

Minirecenze alba:

Rozesmátý kytarista Libor Šmoldas vypadá na obalu svého prvního autorského alba jako člen teenagerské popové kapely. Navíc je jeho titul nazvaný tak hravě (On The Playground), že nás překvapí svou vážností a dospělostí. Ve spolupráci s varhaníkem Ondřejem Pivcem (v jehož kapele sám hraje) a s polským bubeníkem Łukaszem Żytou vytvořil trio s plným zvukem, ve kterém téměř nepostřehnete absenci basy. Tu tentokrát nesupluje Pivec příslušnými rejstříky svých hammondek, ale sám Šmoldas svou kytarou. S výjimkou jedné skladby Sonnyho Rollinse je album čistě autorské, přičemž Šmoldasova instrumentální hudba evokuje členité vokální skladby se střídáním sólových a sborových pasáží (Just One Of Those Things). O chvíle napětí se stará bubeník, jehož hra přechází z nejjemnějších možných poloh až po vygradované pasáže; celá kapela kam kmitá od oddechových momentů po energické vrcholy desky.

Album On The Playground si představíme v pátek 22. února od 17.25 v pořadu Jazzový podvečer a v sobotu 23. února od 0.05 v pravidelné jazzové půlhodince.