Hudbu Libora Šmoldase je radost hrát!

Hudbu Libora Šmoldase je radost hrát!
29. října 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Kytarista Libor Šmoldas natočil už druhé album společně s americkými hudebníky, bubeníkem Adamem Nussbaumem a kontrabasistou Jayem Andersonem. O aktuálním CD On The Move budeme v pořadu Jak se vámlíbí hovořit s celým mezinárodním triem. Kromě toho nám  Šmoldas představí své další album Lay It Down! a hovořit bude také o novém CD, které po deseti letech natočila skupina Organic Quartet, ve které kdysi svou dráhu začínal. Poslouchejte v úterý 31. října 2017 od 19.15 (nebo později z audioarchivu). A přečtěte si část rozhovoru se Šmoldasovými spoluhráči.

Rozhovor s kontrabasistou Jayem Andersonem a s bubeníkem Adamem Nussbaumem

Natočili jste už druhé společné CD s českým kytaristou Liborem Šmoldasem,  tentokrát s jeho vlastními skladbami. Co vás na jeho hudbě baví?

AN: Na Liborovi se mi líbí, že je velmi dobrý skladatel. Píše skvělou hudbu, kterou je radost hrát.
JA: Také bych dodal, že jeho skladby mají srdce. Jsou melodické a nabízejí hodně prostoru pro improvizaci a pro společnou práci. Je to opravdu hudba, která se hraje moc dobře. U tohoto druhého alba jsme s Adamem mohli více experimentovat. Byla tam například skladba ve čtyřčtvrťovém taktu a my jsme ji zahráli na pět čtvrtin. Zkoušeli jsme různé experimenty.
AN: Libor ty skladby už dříve nahrál. Nabízely se tedy růžné možnosti, jak je hrát jinak. Hledali jsme nové cesty, jak tento materiál vytěžit.
JA: Na Liborovi se vážím tomu, že je podobným úpravám otevřený. Nikdy neříká: Takhle jsem to nemyslel. Naopak, vždycky řekne: Dobrá, zkusme to. A ještě bych dodal, že při každém společném koncertu hrajeme tři jeho autorské skladby, ale pokaždé jiné. Každý koncert je tedy nový a nám to dovoluje poznávat novou hudbu, kterou jsme nikdy předtím spolu nehráli.
AN: Na naší spolupráci je krásné, že můžeme výslednou podobu skladeb tvořit společně. A je úžasné dobrodružství, když to děláme poprvé. Často už ani nemáme druhou příležitost.

Čím dalším se momentálně zabýváte?

JA: Hraji už mnoho let se skupinou Marie Schneider, která je velmi vytížená. Absolvoval jsem nějaká turné s Bobem Mintzerem. Adam a já spolupracujeme také s dalším kytaristou Vikem Jurisem. Žiji v New Yorku a každý den dělám spoustu různých věcí. Hlavně se snažím hrát dobrou hudbu.
AN: U mě je to víceméně stejné. Jsem členem několika různých skupin. Máme už zmíněné trio s Vikem Jurisem. Stále spolupracuji s baskytaristou Stevem Swallowem. Mám také kapelu, ve které hraji hudbu od Leadbellyho se dvěma kytaristy, Natem Radleym a Stevem Cardenasem, a s hráčem na tenorový saoxofon Ohadem Talmorem. Další skupinu mám s Davem Liebmanem, Genem Perlou a Adamem Niewoodem. Spolu hrajeme hudbu, kterou Dave a Gene hrávali v 70. letech ve skupině Elvina Jonese. Angažuji se v řadě různých projektů včetně například spolupráce s izraelským kytaristou Elonem Turgemanem. Prostě řada různých věcí a rád zkouším něco nového.

Bude pokračovat vaše spolupráce s Liborem Šmoldasem?

AN: To je na Liborovi, ale doufám, že budeme pokračovat.
JA: Bylo by pěkné, kdybychom mohli pokračovat, protože je to proces, který se rozvíjí.

 

Rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou

IMG_1154Chystáme rozhovor s bubenicí Michaelou Antalovou o jejích mezinárodních kapelách.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

05_KarpaTonPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music