Třikrát z Proglasu: portugalský mandolinista Luís Peixoto

Třikrát z Proglasu: portugalský mandolinista Luís Peixoto

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Luís Peixoto
Audioarchiv
18. března 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Luís Peixoto je portugalský hráč na mandolínu a další strunné nástroje, skutečný virtuóz ve svém oboru. Jeho nové album Geodesia vyšlo před dvěma týdny a my si je představíme třemi ukázkami v pátek 19. března 2021 v odpolední rubrice Třikrát z Proglasu.

Luís Peixoto hraje mimo jiné na buzuki, dále tradiční drnkací nástroj ze severozápadního Portugalska zvaný viola braguesa a také na cavaquinho, což je další portugalský nástroj ve tvaru malé kytary se čtyřmi strunami. Především se však zaměřuje na sólovou mandolínu. Jako hosty si na své nové album pozval mimo jiné zpěvačku Catarinou Mouru, dále například španělského houslistu Rubéna Badu, hráče na galicijské dudy Pedra Fariñase, Germána Lópeze z Kanárských ostrovů, který hraje na tradiční malou „kytarku“ zvanou timple, nebo katalánského kytaristu Ciscu Cardonu. Už z tohoto výčtu je zřejmé, že se Luís Peixoto soustředí nejen na portugalskou hudební tradici, ale na hudbu celého Iberského poloostrova. A okrajově se dotkne i lidové hudby dalších oblastí Evropy včetně například Finska.

Web Luíse Peixota: https://www.luispeixoto.com/bio/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCpgteWivXzUdHa3rWoCWlTg

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web