Dávné písně plzeňských mandolín

Dávné písně plzeňských mandolín je název nového CD z produkce plzeňského vydavatelství Avik. Zachráněné staré noty plzeňského tamburašského souboru způsobily, že neúnavný propagátor a mandolinista Petr Vrobel nahrál a znovu oživil jinak již ztracené a málem zapomenuté mandolinové melodie. Ve spolupráci s mandolinovým orchestrem MANOR, ale i světově proslulými mandolinisty, jako je Mike Marshall či Radim Zenkl, natočili krásné album určené nejen všem vyznavačům mandolinové hudby.

Mandolinista Petr Vrobel, který stál u zrodu projektu, píše: „V roce 2009 jsem se dozvěděl, že můj známý má u sebe noty tamburašského souboru Dalibor (1912–2006), do kterého mandolinisté od počátku 50. let postupně přecházeli i se svým původním repertoárem. Soubor Dalibor už byl sice zaniklý, ale jeho noty ležely na chatě u krbu jako papír na podpal. Zděsil jsem se a po delší přemlouvání a za tři historické kalendáře plzeňského pivovaru jsem obdržel kufr plný not. Nádhera!“

Dalším zdrojem v pátrání po starých mandolinových skladbách byl Ladislav Líkař z Plzně, který hrál od 50. let na mandolu v 1. kroužku mandolinistů v Plzni. Po setkání s ním se Petr Vrobel, jak píše, začal měnit v investigativního novináře: „Prošel jsem archivy, knihovny, muzea, vyzpovídal pamětníky, otravoval kamarády a známé.“

Album Dávné písně plzeňských mandolín tak obsahuje skladby, které měly v repertoáru mimo jiné 1. kroužek mandolinistů v Plzni a Klub mandolinistů a kytaristů v Plzni, oba fungovaly již před druhou světovou válkou.

Na CD účinkují Petr Vrobel, orchestr MANOR Plzeň a The Ger Mandolin Orchestra pod vedením amerického mandolinisty Mika Marshalla.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web