Druhý ročník Mandolínového festivalu v Boskovicích

Druhý ročník mandolínového festivalu v Boskovicích

Od pátku 8. do neděle 10. června 2018 proběhne na Zámku Boskovice a v Zámeckém skleníku Mandolínový festival. Už podruhé zve své hudební kolegy do Boskovic jeden z našich předních mandolinistů Martin Krajíček. Na festivalu vystoupí například Jiří Plocek s Jitkou Šuranskou, Martin Krajíček Trio, vokální kvarteto Megafon a další.

Martin Krajíček vysvětluje k dramaturgii festivalu: „Do programu vybírám z dosažitelných hráčů na strunné nástroje nejen z mandolínové rodiny, ale i na kytary a citery. Tyto nástroje jsou zvukově křehké, a proto volím spíše citlivě ozvučené komornější projekty, aby vyzněly v celém zvukovém spektru. V neděli bude hrát v hudebním sále boskovického zámku mandolínový orchestr a sólisté již tradičně bez ozvučení.“

Mandolínový festival vznikl v roce 2017 a navázal na mandolínové workshopy, které Martin Krajíček v Boskovicích pořádá už deset let. „Tolik různých žánrů – vážná hudba, bluegrass, swing, jazz, klezmer – a s trochou nadsázky mandolínový orchestr nebylo možno udržet pod pokličkou,“ říká. S myšlenkou na festival přišel dramaturg Kulturních zařízení města Boskovice Ivo Legner a akci podporuje i Město Boskovice. Na festivalu vystupují vedle sebe děti, poloprofesionální i profesionální hudebníci.

O mandolíně Martin Krajíček říká: „Mandolína nikdy nebyla nástrojem hlavních hudebních proudů. To je na ní zajímavé. Až na pár výjimek jsou hráči na mandolínu velmi skromní a citliví lidé. Myslím, že volba tohoto nástroje není náhodná, a pokud se tak stane, jsem si jistý, že zvuk a dynamické možnosti mandolíny ovlivňují hudebníka samotného. Hra na banjo, elektrickou, španělskou nebo basovou kytaru, to jsou úplně jiné pohledy na svět. Jednotícím prvkem koncertu je samozřejmě mandolína a také schopnost bezprostřední hudební komunikace na pódiu mezi hudebníky, kteří se třeba předtím nikdy neviděli.“

Program festivalu:

Sobota 9. 6. 2018 Zámecký skleník
16:00 Saturn - formace mladých hudebníků z Boskovic
16:40 Tři grácie - děti z Plzně pod vedením Petra Vrobla
17:30 Vítek Hanulík a Karel Začal – mandolína a dobro
18:15 Megafon - vokální kvarteto
19:30 Michal Müller – citera
20:45 Plocek a Šuranská – mandolína a housle/zpěv
22:00 Martin Krajíček trio (Krajíček/Valenčík/Stieranka) – mandolína/kontrabas/housle
23:15 jamsession

Vstupné: 190 Kč na místě / 160 Kč v předprodeji

Neděle 10. 6. 2018 Zámek – hudební sál
15:00 a 17:00 Mandolínový orchestr, Müller, Krajíček, Šuranská

Vstupné: 130 Kč na místě / 100 Kč v předprodeji

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music