Mariza: Všechno se stalo v Portugalsku

Mariza: Všechno se stalo v Portugalsku
10. dubna 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Zpěvačka Mariza je momentálně nejslavnější žijící interpretka portugalského hudebního stylu fado. Rozhovor, který jsme s ní natočili loni na festivalu Colours of Ostrava, si můžete poslechnout v pondělí 13. dubna večer v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s portugalskou zpěvačkou Marizou

Od vydání vašeho prvního alba už uplynulo téměř dvacet let. Vzpomenete si ještě na impuls, který vás k jeho vzniku vedl?

Zpívala jsem v jednom z typických klubů, kterým říkáme casa do fado, a tam za mnou přišel jeden producent a nabídl mi vydání alba. Mne to v té době vůbec nezajímalo. Byla jsem spokojená se svým životem, neměla jsem chuť cestovat a živit se jako zpěvačka. On se mě přesto celý rok snažil přemluvit, a protože byl opravdu neúnavný, jednoho dne jsem jeho „nátlaku“ podlehla a řekla jsem: „Tak dobře, zkusme to.“ Nahrála jsem desku a – jak to dopadlo, vidíte.

Zpíváte ve své rodné portugalštině, což je krásný jazyk, ale většina posluchačů vám nerozumí. Vnímáte to jako nevýhodu?

To, že zpívám portugalsky, pro mne nemá žádné nevýhody. Nedělám si při zpěvu starosti, že by mi lidé nerozuměli. Sama také poslouchám hudbu z různých zemí a rozhodně nerozumím všem jazykům na světě. Hudba je prostě hudba a nemá hranice. Kdyby mě to nějak tížilo, nikdy nebudu zpívat.

Historicky nejslavnější interpretkou fada byla Amália Rodrigues, která zemřela v roce 1999. Co pro vás znamená?

Amálii Rodrigues jsem pro sebe objevila velmi pozdě, to už mi bylo asi šestnáct. Amália pro však mne zůstává největší zpěvačkou fada všech dob. V tomto žánru rozlišujeme čas „před Amálií“ a „po Amálii“, protože ona všechno změnila. Je to královna. 

Jste sice portugalská zpěvačka, ale narodila jste se v Mosambiku, bývalé portugalské kolonii. Považujete tuto africkou zemi stále za svůj domov?

Mosambik? Ano, považuji jej za svůj domov. Mám dva domovy – Mosambik a Portugalsko. V Mosambiku mám stále příbuzné, a když potřebuji načerpat energii, jedu tam. Létám tam skoro každý rok. Sedím se svou babičkou, navštěvuji strýce a tety, cítím se tam jako doma. Portugalsko je pak můj skutečný domov, se kterým je spojena většina mých vzpomínek. V Portugalsku jsem vyrůstala, v Portugalsku jsem se vdala, narodil se mi tam syn, v Portugalsku jsem se rozvedla… Všechno se stalo v Portugalsku (smích).

Liší se od sebe publikum například v Portugalsku a u nás v Česku?

Každé publikum je jiné, dokonce i v rámci Portugalska. Když jedem den zpívám v Portu a druhý ve městě Guimarães [gimarajš], což není ani sto kilometrů daleko, reakce publika se liší. Energie je vždy jiná. I kdybych dnes zpívala tady a zítra opět zde, bude to jiné. 

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web