Sólo pro mandolínu ve Slyšte, lidé!

V příštím vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! se budeme věnovat mandolínám: historii nástroje, jeho typům, příbuzným nástrojům a jejich využití v různých žánrech – od klasické hudby po bluegrass. Poslouchejte v sobotu 5. září od 19.15 nebo v úterý 8. září v 16.55.

V současné době je mandolína, což je vlastně malá loutna s krátkým krkem, rozšířená v hudbě klasické i populární a také v hudbě lidové převážně ve Středomoří. Především v neapolském folklóru stále hraje zásadní roli, zatímco u nás ji využívají především bluegrassové skupiny. Konkrétně bluegrassová mandolína už nemá s původní barokní formou nástroje mnoho společného. Velkou zásluhu na modernizaci nástroje měl Orville Gibson, který zásadní konstrukční změny představil v roce 1898. Vedle toho, že není vypouklá, má bluegrassová mandolína o něco delší krk.

Původně měly mandolíny různý počet strun – často například šest dvojic, což bylo odvozené od louten. Současná mandolína má čtyři zdvojené struny. Zatímco původně se na nástroj drnkalo prsty, dnes mandolinisté hrají trsátky. Podobně jako u kytary a dalších drnkacích nástrojů mají mandolíny krátký dozvuk – nelze tedy hrát dlouhé tóny jako například smyčcem na housle. Problém krátkých tónů částečně řeší právě zdvojené struny – zatímco jedna struna už dozní, druhá se ještě chvěje a vydává tón.

Na přelomu 19. a 20. století byly ve Spojených státech velmi populární mandolinové orchestry, inspirované jihoitalským a vůbec středomořským folklórem. Tyto soubory byly důvodem vzniku nástrojů odvozených od mandolíny. Mandola má ladění o kvintu nižší než mandolína a vlastně zahraje jen o pár nižších tónů víc, jinak ji od mandolíny po sluchu nepoznáte. Mandocello je mohutnější a zní o oktávu níž než mandolína. Pokud bychom v řadě pokračovali, dojdeme k mandobase, která se však používá velmi zřídka, neboť má stejné ladění jako kontrabas nebo baskytara.

Mandolinové soubory byly oblíbené do konce 20. let, zatímco později je vystřídaly swingové orchestry a důležitějším drnkacím nástrojem se stalo tenorové banjo. Přibližně v téže době však mandolínu začínají ve velkém používat americké venkovské soubory a mandolinovým virtuózem se později stává například zakladatel žánru bluegrass Bill Monroe. Ten dal svou první kapelu dohromady v roce 1939.

Více o mandolínách uslyšíte v pořadu Slyšte, lidé! 5. září od 19.15 nebo 8. září v 16.55. V pořadu vám budou hrát čeští mandolinisté Petr Vrobel, Radim Zenkl, Martin Krajíček a Jiří Plocek a jejich americký kolega Sam Bush.

NyníPísně
Píseň: Svou chvíli (2022); Interpret: Foukalová Markéta - zpěv, Brunner Martin - klavír; Album: Foukalová Markéta/Brunner Martin: Svou chvíli
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán (slovenské...

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!