Terne Čhave: Balvaj (recenze CD)

Terne Čhave: Balvaj (recenze CD)
15. prosince 2018 Recenze, World music Autor: Milan Tesař

Romská skupina Terne Čhave z Hradce Králové se na svém novém albu Balvaj opět o kousek posouvá. Přečtěte si naši recenzi.

Někdejší  „čeští  Gypsy Kings“ si v roce 2001 odváželi diváckou cenu z folkového festivalu Zahrada. Od té doby však ušli obrovský kus cesty. Už před deseti lety na albu More, love! (produkce Petra Vyšohlída) střídali tango s prvky elektronické taneční hudby, pracovali se samply a výraznější roli akustické kytary hrál akordeon a bicí. Podobně na albu Bo ne som Rom (2015) pracovali s reggae, ska, a hiphopem. Novinka, natočená ve spolupráci s Ondřejem Ježkem, je tedy pouze další etapou na dlouhodobé kontinuální cestě skupiny. 

Vedle romských textů zůstávají dvě jistoty – sezpívané vokály a výrazná role kytar. Obojí najdeme i na novém albu, ale v jiných rolích než kdysi. Sborovým vokálům totiž konkuruje sólový rockový „chraplák“ a akustickým kytarám nástroje elektrické. Album sice působí kompaktním dojmem, ale při pozorném poslechu vyplouvají na povrch nejen rozdíly mezi jednotlivými skladbami, ale také zřetelná práce na výstavbě jednotlivých písní. Asi nejlépe je to slyšet u skladby Aroma Beat s téměř orchestrálním zvukem, výrazným podílem dechových nástrojů a nemalou rolí elektrické kytary. Ovšem hned předchozí Swin¿ zaujme jazzovým zvukem (včetně svižného piana) a píseň o nehodné ženě Lubni začíná výrazným rytmickým vzorcem a přes klavírní pasáž se přetransformuje do balkánské dechovky. Celkově se na albu jako dominantní nástroje „přetlačují“ dechy, kytary a akordeon, ale současně je důvod spekulovat, že více než polovina písní vznikla na základě rytmického motivu. Svědčí o tom hutný základ nejen skladeb Vyšus nebo Pohřební.

Terne Čhave s Ondřejem Ježkem nezpůsobili na tuzemské scéně žádnou revoluci, ale v rámci své vlastní evoluce se opět o kus posunuli. Stojí za to je sledovat. Postesknutí? Jedině nad informačně chudým obalem alba, na kterém nenajdeme ani jména členů skupiny, natož hosty (ženské vokály ve skladbě Murš?). Možná záměr, ale ve výsledku spíše výrazný minusový bod u jinak velmi dobrého alba.

Vydavatel: 100Promotion
Rok vydání: 2018
Žánr: world music/rock/jazz
Celkový čas: 50:38

http://dalekko.cz/

Článek vznikl pro časopis UNI

NyníDnešek v kalendáři
Píseň: Nelly & John (2018); Interpret: Professional de Formation; Album: Professional de Formation: Live Proglas 2018
14:00Nedělní pohádka
14:15Písně
14:30Blahopřání
15:49Telefonické blahopřání
16:00Písničky z archivu
16:30A cappella na kanapi

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music