Navostro: V září vyrazíme do Skotska

24. července 2009 Aktuality, World music, Folk Autor: Milan Tesař

Skupina Navostro z Polabí zvítězila v soutěži o Krtky na 20. ročníku festivalu Zahrada. Přímo na Zahradě na několik našich otázek odpověděl dudák Navostra Filip Huml Král.

Co vlastně Navostro hraje?

My jsme vícegenerační kapela a každý z nás je odkojený jiným žánrem. Bubeník a kytarista mají před šedesátkou a k jejich největším inspiracím patří Beatles a podobné kapely. Potom je tu další generace, což jsou fanoušci například Queenů. No a nejmladší generaci zastupuju já a můj spolužák Marek. My jsme vyrůstali mimo jiné na Spirituál kvintetech. Navostro, které hraje keltský begbít, vzniklo spojeních všech těchto vlivů. Hrajeme tedy skotskou, irskou i českou hudbu.

Jaká byla vaše reakce na vítězství na Zahradě?

Ze Zahrady jsme po našem soutěžním vystoupení museli odjet a kluci, kteří jsou tvrdí rockeři, nejdřív pořád opakovali: Hlavně abychom to nevyhráli, protože pak bychom se museli vracet… Ale přitom jsem sledoval, jak jim to v hlavě šrotuje a jak si v duchu asi říkají: Co když to opravdu vyhrajeme? Když jsme se o vítězství dozvěděli, bylo samozřejmě vidět, že jsou šťastní. Protože jsou to tvrdí chlapi, nedávají to znát, ale jsou úplně nadšení. Pro takové publikum jako na Zahradě totiž nikdy nehráli. Musím říct, že za ty dva roky jsme se změnili a zlepšili v souhře a diváci nás naplňují. Zatím nás všude přijímají s nadšením a my bychom byli rádi, kdyby to tak zůstalo.

Plánuje kapela cestu do Skotska?

Celá kapela zatím na ostrovech společně nebyla. Ale nedávno jsme se dohodli, že v září do Skotska vyrazíme. Máme to už napevno naplánované. Uděláme si pánskou jízdu v šesti nebo v sedmi a vyrazíme jen tak na Skotskou vysočinu.

Vyrazíte Skotsko jen poznávat, nebo pojedete Skotům převést, jak hrajete jejich muziku?

Určitě si vezmeme kilty, abychom načerpali tu správnou atmosféru. Můžeme si vzít i dudy, protože to je akustický nástroj. Ostatní nástroje jsou závislé na elektřině, takže ty si vzít nemůžeme. Jedině že by ostatní muzikanti vymysleli nějakou akustickou alternativu, uvidíme. Jinak chceme skotskou kulturu poznat nejen z prostředí hospody, kde je stále živá, ale rádi bychom se seznámili i s tamní krajinou, protože i to k tomu patří.

(Celý rozhovor vám nabídneme v některém z příštích pořadů Jak se vám líbí.)