Noční bdění: Yorkston–Thorne–Khan

Noční bdění: Yorkston–Thorne–Khan

Pořad v souvislostech


Noční bdění: Yorkston/Thorne/Khan
Budeme vysílat

Noční bdění: Matt Moran
Noční bdění
Noční bdění
Vysílali jsme

Noční bdění: Raske Drenge
Noční bdění: Ján Hajnal
Noční bdění: Robert Svärd
Audioarchiv

V pořadu Noční bdění si v sobotu 21. března představíme britsko-indické trio Yorkston–Thorne–Khan a jeho nové album Navarasa – Nine Emotions, které vyšlo v lednu 2020.

Trio tvoří James Yorkston (klavír, kytara, nyckelharpa, harmonika), Jon Thorne (kontrabas, kytara, piano) a Suhail Yusuf Khan (indický smyčcový nástroj sarangi). Každý z nich vzešel z jiného kulturního prostředí: Yorkston je původně skotský folkový hudebník, Thorne má nejblíže k jazzu a Khan z Nového Dillí je představitelem severoindické klasické a súfijské hudby, příslušník rodiny, v níž se tato hudební tradice dědí již po osm generací. Trio se poprvé představilo v roce 2016 albem Everything Sacred. Následovala v roce 2017 nahrávka Neuk Wight Delhi All-Stars a v lednu 2020 vyšlo třetí album Navarasa – Nine Emotions. Název odkazuje k devíti emocím, s nimiž počítá klasický indický tanec a umění.

Album obsahuje autorské skladby členů tria i zpracovaný tradiční písňový a hudební materiál ze Skotska (včetně poezie Roberta Burnse) a Indie. V březnovém žebříčku World Music Charts Europe se nahrávka v konkurenci alb z celého světa umístila na čtvrtém místě.