Pengetős Trió: hudba pro tři drnkací nástroje

Pengetős Trió: hudba pro tři drnkací nástroje
18. května 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pengetős Trió je maďarská skupina, která hraje lidovou hudbu s doprovodem tří strunných nástrojů – tambury, kobzy a citery. Pořad se zpěvačkou Alexandrou Bertou jsme vysílali v prosinci 2019. Nyní si rozhovor můžete připomenout z našeho audioarchivu a zčásti také v písemné podobě.

Rozhovor s Alexandrou Bertou ze skupiny Pengetős Trió

Co znamená název vaší skupiny?

Slovo pengetős v maďarštině znamená „drnkací hudební nástroj“. V kapele máme tři takové nástroje. Já hraji na citeru, dále je to kobza, což je druh loutny, a konečně tambura. Všechny tyto nástroje jsou si navzájem příbuzné a náš koncept je unikátní v tom, že je používáme všechny současně. 

Je obvyklé, aby tyto tři nástroje hrály spolu?

To, že citera hraje společně s těmito dvěma dalšími nástroji, není v maďarské lidové hudbě obvyklé. Není to autentický folklor. Ale mě napadlo tyto tři barvy propojit. My tři v kapele jsme přátelé, naše nástroje jsou si navzájem příbuzné, tak proč to nezkusit? Tak jsme se o to pokusili, a vidíme, že to funguje.

Jak vybíráte repertoár?

Pro každý z těchto nástrojů existuje specifický repertoár, ale známe také písně a skladby, které mohou tyto nástroje hrát dohromady. Pochopitelně nehrajeme ty nejtypičtější písně pro citeru, pro tamburu nebo pro kobzu, ale snažíme se najít takové skladby nebo písně, při kterých zní souzvuk těchto tří nástrojů dobře.

Jak jsou pro vás důležité texty písní?

Texty písní jsou pro mne velmi důležité. V kapele sice hraji na citeru, ale také zpívám. Dobře se mi zpívají takové písně, u kterých cítím, že vypovídají něco o mě – o mém životě, o mé duši. Přednost dávám maďarským lidovým písním, protože k nim mám blízko.

Natočili jste své první album. Vnímáte je jako konceptuální celek, jako jeden příběh?

Nevnímáme album jako jeden jediný příběh. Jde spíš o to, že album jako celek něco vypovídá jednak o maďarském folkloru, jednak o nás jako lidech. Nejčastějším tématem v maďarských lidových písních je láska a také další emoce jako štěstí nebo smutek. A tak je tomu i na našem albu. 

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web