Muzsikás: hudební výlet do Sedmihradska

4. srpna 2010 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Sedmihradsko neboli Transylvánie patřilo několik století k Uherskému království. Trianonským mírem v roce 1919 tato rozsáhlá oblast připadla Rumunsku, avšak stále ji obývá početná maďarská menšina. Maďarská skupina Muzsikás se programově věnuje i lidové hudbě z této oblasti včetně používání tradičních nástrojů. To nejlepší ze svého repertoáru Muzsikás předvedli v roce 2009 na festivalu Respect v Praze a znovu letos na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou.

Agentura Rachot, která pořádá festival Respect, o Muzsikás v roce 2009 uvedla:

„V hudbě východní Evropy reprezentují Muzsikás to, čím je Buena Vista pro Kubu: autentické uchopení mizejících tradic. Zatímco ale v ostatních zemích východní Evropy měl za totality folklór pachuť ideologicky zmanipulované hudby, v Maďarsku se naopak stal prostředkem revolty. Skupina Muzsikás hraje instrumentální maďarskou lidovou hudbu přes 30 let a je ve svém žánru jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších souborů jak doma, tak v zahraničí. Za svůj přínos skupina získala ocenění Womex Award 2008.”

Na webu Folkových prázdnin čteme tuto charakteristiku:  

„Proslulá maďarská skupina, věnující se lidové hudbě bezmála čtyřicet let. Za tu dobu se ji podařilo tradiční hudbu své země zviditelnit po celém světě a přitom upříst pozornost na maďarské menšiny v rumunské Transylvánii, kam Muzsikás takřka v utajení zajížděl po stopách Bély Bartóka a Zoltána Kodálye už v dobách hluboké komunistické totality.“

Muzsikás hrají čistě akusticky a používají i řadu tradičních nástrojů. Na otázku, zda někdy neuvažovali o elektrifikaci, odpovídá jejich kapelník Dániel Hamar:

„Ne, nemáme to zapotřebí. Ta hudba funguje už sama o sobě bez jakýchkoliv efektů. Vyvíjela se v Karpatské nížině po staletí, lidé ji po celou dobu nějakým způsobem ovlivňovali a dosáhlo to takové míry, že si myslíme, že nemá cenu už cokoliv přidávat. Uvědomte si, že nebyla stvořená pro koncertní hraní. Jedná se o společenské, svatební, pohřební a taneční písně.“

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web