Avishai Cohen s Filharmonií Brno

30. července 2015 Aktuality, World music, Jazz Autor: Milan Tesař

Na společném koncertě s Filharmonií Brno se představí izraelský kontrabasista a skladatel Avishai Cohen. Koncert se bude konat v Bobycentru 30. listopadu 2015.

„Avishai Cohen napsal a nechal zaranžovat své vlastní skladby, které proplétají nejrůznější vrstvy rytmů či hudebních vlivů, mísí sefardské zpěvy s klezmerem, jazzem i tepající brazilskou bossanovou. Vedle toho si vybral oblíbené skladby z Velkého amerického zpěvníku, jimž vždy dodá nezfalšovatelné razítko svého vlastního stylu,“ přibližuje Cohenův nejnovější hudební počin umělecký ředitel spolupořádajícího JazzFestu Brno Vilém Spilka. Byl to právě festival JazzFestBrno, který společně s Filharmonií Brno celý projekt inicioval. Po úspěchu svého turné s komorní sestavou smyčců a hoboje se tak pětačtyřicetiletý kontrabasista, skladatel a zpěvák pouští do zásadního dobrodružství v neznámých teritoriích. Jeho historicky první spolupráce se symfonickým orchestrem právě takovým dobrodružstvím je. Naštěstí má zkušené průvodce: vynikající spoluhráče z vlastního tria, amerického aranžéra a dirigenta Roberta Sadina, který se proslavil mimo jiné spoluprací s Herbiem Hancockem a dalšími osobnostmi, a Filharmonii Brno, schopný a flexibilní umělecký soubor, jenž disponuje citem pro hudbu na hranici žánrů i neoddiskutovatelnou profesionalitou. „O Cohenovi je dobře známo, že umí skloubit virtuositu, hudební kvalitu i nevtíravou show. Jen málokdo umí takto vkusně míchat špičkové umění a zábavu,“ říká Spilka.

Avishai Cohen se narodil 20. dubna 1970 v městečku Kabri nedaleko Jeruzaléma. Pochází z hudební rodiny a hned v dětství začal hrát na klavír. Ve čtrnácti však poprvé uslyšel nahrávky legendy jazzové baskytary Jaca Pastoria a byl jimi natolik okouzlen, že se rozhodl pro změnu nástroje. Po dvou letech strávených povinnou službou v armádě, kterou Cohen absolvoval jako kontrabasista vojenské kapely, se v roce 1992 vydal do New Yorku. Zde sbíral pět let zkušenosti hraním na ulici, v metru a v jazzových barech. K tomu navštěvoval lekce na New School v New York City, mimo jiné po boku Brada Mehldaua. Průlom v Cohenově kariéře přišel v roce 1997, kdy si jeho talentu všiml dnes již dvaadvacetinásobný držitel Grammy, pianista Chick Corea. V různých Coreových kapelách Avishai figuroval až do roku 2003. Paralelně s hraním u Chicka Corey začal vydávat i sólová alba. To první se jmenovalo Adama a vyšlo v roce 1998. Cohena si následně začalo všímat čím dál více osobností hudební branže a tak postupně spolupracoval například s Bobbym McFerrinem, Royem Hargrovem, Kurtem Rosenwinkelem, Danilem Perezem, Nneenou Freelon či Herbiem Hancockem. Věnoval se i studiové práci pro interprety pohybující se na pomezí R&B, jazzu a popu, nahrával například s Aliciou Keys. Svoje poslední album From Darkness vydal letos a jedná se již o jeho patnáctou desku.

Svůj společný koncertní program se symfonickým orchestrem Cohen nazval An Evening With Avishai Cohen. Populární Izraelec ve spolupráci s uznávaným aranžérem Robertem Sadinem upravil svoje oblíbené autorské i převzaté skladby pro více než padesátičlenný orchestr. Brněnský koncert s Filharmonií Brno je jednou z prvních potvrzených zastávek rozsáhlejšího turné. O dva dny později se projekt předvede také v prestižním vídeňském koncertním sále Konzerthaus.

Více informací: www.avishaicohen.cz