JazzFestBrno 2016 odhalil kompletní program

JazzFestBrno 2016 odhalil kompletní program
30. ledna 2016 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Vedle Wyntona Marsalise, Gregoryho Portera nebo Waynea Shortera se na festivalu JazzFestBrno 2016 představí například Robert Glasper Experiment, Yaron Herman a Ziv Ravitz nebo Tomasz Stańko. Rozhovor s ředitelem festivalu Vilémem Spilkou budeme vysílat v úterý 9. února v 19.15.

„K trojici již odhalených headlinerů tak přidáváme svébytné umělce z různých částí jazzového spektra,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Ukázkovým příkladem je klavírista a inovátor Robert Glasper. Ten je našemu publiku dobře znám, v Brně se však představí v rámci zřejmě posledního turné s kapelou Experiment v současné podobě a s aktuálním repertoárem. Glasper svým unikáním mixem jazzu, hiphopu a R'n'B oslovuje publikum napříč žánry a v posledních několika letech dosáhl takřka kultovního statutu u fanoušků černé hudby.

Aura legendy obestírá třiasedmdesátiletého polského trumpetistu Tomasze Stańka, jenž stál u zrodu evropského avantgardního jazzu, ale hlavně jako jeden z mála evropských jazzmanů prorazil v USA. Právě tam si také vyhlédl současné spoluhráče do svého „amerického“ kvartetu – Reuben Rogers, Gerald Cleaver a v New Yorku domestikovaný Kubánec David Virelles tvoří jednu z nejinspirativnějších rytmických sekcí současnosti.

Klavírní živel Yaron Herman se vrací na festival po sedmi letech a tentokrát se svým doposud možná nejzajímavějším projektem Everyday v duu s bubeníkem Zivem Ravitzem. „Herman dokáže oslnit jako sólový hráč i jako popoháněč většího ansámblu, ale koncertování v duu se zdá být stvořeno přímo pro něj. Dokáže při něm uplatnit svůj vybraný cit pro melodii i harmonický smysl a zároveň dokonale zužitkovat možnosti, jež mu tento formát vystoupení nabízí,“ hodnotí umělecký ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.

Jistotu skvělého zážitku slibují i koncerty kvarteta bubeníka Jochena Rueckerta s fenomenálním Markem Turnerem na postu tenorsaxofonisty, nové kapely španělského kytaristy Alberta Vily s výtečným venezuelským pianistou Luisem Perdomem nebo mezinárodního projektu tria Roberta Balzara s italským klarinetistou Gabrielem Mirabassim.

Bohatou nabídku koncertů doplní celá řada českých kapel. Večer jazzového vokálu představí a capella ansámbl světové úrovně Skety i populárního, ale jazz stále milujícího Ondřeje Rumla. Abrahámoviny v přítomnosti tria Emila Viklického, kapely Winterfisch a obrozené legendy první poloviny devadesátých let, kapely The Four, oslaví spoluhráč snad každého zdejšího jazzmana Petr Dvorský. Další obnovenou sestavou je Organic Quartet Ondřeje Pivce, jenže se představí na dvojkoncertě s luxusní a mezi žánry se pohybující sestavou Malina – Liška – Nejtek. Chybět nebudou ani jamsessions a další klubová vystoupení, koncert jazzové katedry Janáčkovy akademie múzických umění a vzdělávací workshopy.

PROGRAM JAZZFESTBRNO 2016

12. 2. Sono Centrum, 18:30, 21:00
Lincoln Center Jazz Orchestra with Wynton Marsalis (US)

8. 3. Bobycentrum, 19:30
Gregory Porter (US)

3. 4. CED - Divadlo Husa na provázku, 19:30
Skety (CZ)
Ondřej Ruml a Matej Benko Quintet (CZ/SK)

6. 4. CED - Divadlo Husa na provázku, 19:30
Petr Dvorský slaví 50, gratulují Emil Viklický Trio, Walter Fischbacher’s Winterfisch, The Four (CZ/AU)

8. 4. Sono Centrum, 19:30
Robert Balzar Trio + Gabriele Mirabassi (CZ/IT)
Yaron Herman & Ziv Ravitz (IL)

10. 4. CED - Divadlo Husa na provázku, 19:30
Malina-Liška-Nejtek (CZ)
Ondřej Pivec Organic Quartet Reunited (CZ)

11. 4. Sono Centrum, 19:30
Jochen Rueckert Quartet feat. Mark Turner (US/DE/UK)
Robert Glasper Experiment (US)

13. 4. Bobycentrum, 19:30
Wayne Shorter Quartet feat. Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade (US/PA)

17. 4. Sono Centrum, 19:30
Albert Vila Quartet feat. Luis Perdomo (ES/FI/VE)
Tomasz Stańko Quartet (PL/US/CU)

24. 4. Alterna, 19:30
WUH Trio (CZ/US)
Petr Beneš Quartet + Miroslav Hloucal (CZ)

27. 4. Divadlo na Orlí, 19:30
Koncert Katedry jazzové interpretace JAMU (CZ/SK)

28. 4. Alterna, 19:30
Rio Danubio (SK/PE)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web