Peter Bernstein Trio přijede na JazzFestBrno

23. ledna 2014 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Ke zveřejněným zahraničním hostům festivalu JazzFestBrno 2014 patří americké Peter Bernstein Trio, které vedle kytaristy Petera Bernsteina tvoří varhaník Larry Goldings a bubeník Bill Stewart. Pánové vystoupí 24. dubna v divadle Husa na provázku.

Trio Bernstein–Goldings–Stewart zkoumá zákoutí jazzových standardů, hraje své autorské skladby, ale především komunikuje na telepatické rovině, která se rozvíjí pouze u dlohodobě fungujících kapel.

Dvacetileté hudební partnerství kytaristy Petera Bernsteina, varhaníka Larryho Goldingse a bubeníka Billa Stewarta je unikátní, a přestože všichni patří mezi největší mistry svých nástrojů, nejde o žádné příležitostné seskupení hvězd. Trio přenáší energii a kreativitu newyorských jazzových klubů, které ostatně mají na svědomí dnešní reputaci této ostřílené kapely jako jednoho z největších varhanních trií dneška.

Nepřeslechnutelným hráčským rukopisem na Hammondovy varhany a hudební všestranností se chlubí bostonský rodák Larry Goldings (nar. 1968). Pohybuje se nenuceně a s přehledem nejen v širokém spektru jazzu, ale i ve světě funku, popu a elektronické hudby. Jako sideman je rovněž na roztrhání, můžete jej slyšet na desítkách alb umělců prakticky všech hudebních žánrů. Jako lídr vydal celkem třináct desek a mnohé z nich natočil v triu s Peterem Bernsteinem a Billem Stewartem.
 Newyorský kytarista Peter Bernstein (nar. 1967) je nedílnou součástí světové jazzové scény již od roku 1989. Je vyhledáván hudebníky všech generací – na turné strávil nespočet času s legendami, mezi nimiž nechybí Jimmy Cobb, Lou Donaldson, Bobby Hutcherson, Lee Konitz či Dr. Lonnie Smith, i jazzovými hvězdami současnosti, jako jsou Eric Alexander, Brad Mehldau, Diana Krall, Nicholas Payton nebo Joshua Redman. Jeho plný a na první poslech rozeznatelný kytarový zvuk ozdobil více než stovku nahrávek. Bubeník Bill Stewart (nar. 1967) si udělal jméno především jako člen rytmické sekce kapely kytaristy Johna Scofielda, se kterým intenzivně spolupracoval především mezi roky 1990 a 1995 a dodnes několikrát ročně vyrážejí na společné turné. Rodák z Des Moines v Iowě je v současnosti jedním z nejvyhledávanějších jazzových bubeníků na světě.

(text z www.jazzfestbrno.cz)

První výsledky ankety Album roku 2021

bokova_prometheusPředstavujeme 11. až 20. místo výroční ankety Proglasu o Album roku 2021.

Regiony

Regiony

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web