Bobby McFerrin, Chick Corea a Dianne Reeves na JazzFestu Brno 2015

8. prosince 2014 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Pořadatelé festivalu JazzFestBrno zveřejnili první velká jména čtrnáctého ročníku, který se uskuteční v první polovině roku 2015. Program odstartuje 17. března v Bobycentru čtyřnásobná držitelka ceny Grammy Dianne Reeves, jeho vrchol pak obstarají hlasový experimentátor Bobby McFerrin a pianista Chick Corea na společném vystoupení 17. června v hale Vodova. Tato dvojice vystupuje společně jen velmi zřídka a do Česka se svým unikátním projektem přijíždí vůbec poprvé.

JAZZFESTBRNO 2015 – první odhalené koncerty:

17. 3. 2015, 19.30, Bobycentrum, Dianne Reeves
17. 6. 2015, 19.30, Hala Vodova, Chick Corea & Bobby McFerrin

Kořeny spolupráce Bobbyho McFerrina a Chicka Corey sahají do počátku 90. let, kdy společně natočili desku Play. McFerrin je často označován za krále hudebního humoru, projekt Play ovšem dokázal, že Corea za svým kolegou muzikálností ani vtipností vůbec nezaostává. Naopak je mu nevysychajícím pramenem inspirace. Vzájemně se provokují, nahrávají si hudební žertíky a s radostí do hry zapojují své posluchače. Na jiskřivé a invenční spolupráci dvou hudebních velikánů nezanechává žádnou stopu ani zub času a při každém dalším setkání objevuje tato dvojice další netušená zákoutí svých uměleckých dovedností. McFerrin jako vždy vyniká absolutní intonační přesností, vynalézavostí a schopností simulovat hlasem nejrůznější hudební nástroje s obrovským rozsahem barevných odstínů a expresivity. Corea se zase ukazuje jako hudebník, který svoji precizní techniku plně propůjčuje hudbě a zůstává stejně hravý jako McFerrin. K hudební konverzaci se starým McFerrinem se Corea vrací, kdykoliv může, ale určitě to není tak často, jak by si oba přáli. Jejich kalendáře jsou přeplněné, a proto si tyto vzácné příležitosti naplno užívají.

Zpěvačka Dianne Reeves se zvučným hlasem, frázováním a hudebním citem srovnatelným s největšími pěveckými osobnostmi jazzové historie obdržela díky svým improvizačním dovednostem a stylovosti cenu Grammy za nejlepší pěvecký výkon za tři po sobě jdoucí nahrávky v kategorii jazzu. Mimochodem právě Bobby McFerrin ji považuje za největší žijící zpěvačku v oblasti  jazzu a r&b. Její zatím poslední album Beautiful Life vyšlo v únoru 2014. Produkovala je vynikající bubenice Terri Lyne Carrington a vedle nádherného hlasu samotné Reeves nabízí i hudební konverzace s Gregorym Porterem, Robertem Glasperem, Lalah Hathaway a Esperanzou Spalding.

(Zdroj: Tisková zpráva pořadatelů festivalu)

 

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web