Videoklip Buoh a Indický deník – novinky Milli Janatkové

Videoklip Buoh a Indický deník – novinky Milli Janatkové
31. března 2019 World music, Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

Česká zpěvačka a výtvarnice Milli Janatková vydává Indický deník a zároveň představuje videoklip, který natočila v Indii. Píseň Buoh z projektu Hluboko je založena na osobité aranži české duchovní písně ze 14. století.

Autorka se věnuje aranžím českých hudebních památek od roku 2017. Natočit novou píseň se rozhodla po zkušenosti s nedávnou cestou do indického Západního Bengálska, kde hudebně i výtvarně účinkovala. Třítýdenní turné a tvůrčí rezidenci završil koncert v kulturním centru Rabindra Tirtha Auditorium, zasvěcenému slavnému umělci Rabíndranáthu Thákurovi, nositeli Nobelovy ceny za literaturu. Janatková spolupracovala také s muslimskými zpívajícími malířkami a tato zkušenost ji inspirovala k propojení obou kultur skrze hudbu a vizuální tvorbu.

„Je skvělé, že Milli přijala pozvání. Její koncerty i malby byly fantastické, místní obecenstvo oslovily,“ říká Amitava Bhattacharya z organizace Banglanatak.com, která se s podporou UNESCO zaměřuje na sociálně kulturní projekty oživující bengálskou tradici.

„Setkání s bengálským uměním, přírodou a lidmi byla krásná zkušenost, kterou jsem popsala v osobním Indickém deníku. Píseň a videoklip jsou založeny na melodii a textu duchovní skladby Buoh všemohúcí. Hlavní motiv jsem doplnila aranžemi tradičních bengálských melodií a vícehlasy propojila s hrou na bicí soupravu a indický buben dhol. Video je o propojování kultur, vzájemné inspiraci a podpoře. Ráda bych otevřela téma důvěry, která se lidem ztrácí kvůli mnohým historickým i současným událostem, což je pochopitelné. Všichni jsme spojeni prapůvodní podstatou a zasloužíme si respekt, ale zároveň je potřeba přijmout zodpovědnost. Můžeme věřit v podstatu života a mezilidské hodnoty v rámci každodenního života, během jakékoli činnosti. Buoh je energická modlitba, vytvořená nezávisle na náboženství,“ říká Janatková.

Autorka také plánuje dokončit dokument z Indie, kam s ní cestoval i její manžel, Kuba Neubert, který se pohybuje na vozíku. „Je skvělé, že kvůli nám v Indii vytvořili bezbariérové prostředí, aniž by s tím měli předchozí zkušenost. Všechno jsme zvládli skvěle a jejich úcta a respekt nás ohromily.“

Videoklip Buoh: https://www.youtube.com/watch?v=UuteHRkAJJY

Web: https://millijanatkova.com

(Zdroj: oficiální tisková zpráva Milli Janatkové)