Jannis Moras a banda představí své album

Jannis Moras a banda představí své album
6. září 2017 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Jannis Moras je mladý brněnský hudebník a skladatel s řeckými kořeny. Hraje s rodinnou skupinou I Parea, řecké písně ve stylu rebetiko interpretuje s kapelou Anatoli a svou autorskou tvorbu představuje v projektu Jannis Moras a banda. A právě debutové album této skupiny, nazvané Alkool tis musikis, si představíme 14. září 2017 od 19.15 v pořadu Jak se vám líbí. Moderovat bude Martin E. Kyšperský.

Všechny tři řeckojazyčné skupiny, v nichž Jannis Moras působí, jsou zčásti propojené. I proto se nejmladší z nich, Jannis Moras a banda, poprvé objevila jako host na albu rodinné skupiny I Parea, kterou vedle Jannise tvoří jeho bratři a otec. Ten podle Jannise chtěl, „aby si na desce zahrála jednu skladbu skupina Anatoli a nakonec navrhl, aby přišla i Banda. My jsme tento návrh rádi přijali, protože jsme se tak poprvé dostali ke studiovému nahrávání ve špičkových prostorách“.

Na otázku, proč vlastně vedle již fungujících sestav zakládal nový autorský projekt, Moras odpovídá: „Já jsem své autorské písničky hrával už předtím sólově, což je pro mne mimochodem ta nejtěžší disciplína. Šlo mi ale o něco jiného. Mám řadu oblíbených současných písničkářů z Řecka a chtěl jsem si zahrát něco z jejich tvorby. Už v roce 2014 jsem dal dohromady své bratry, některé členy Anatoli a další přátele, dohromady nás bylo devět, a úplně bez zkušeností s aranžováním a vystupováním v tak velké sestavě jsme odehráli jeden koncert současné řecké hudby. To jsme pak zopakovali a následně jsme si dali za cíl, že budeme hrát autorské skladby. V září 2015 jsme vystoupili ještě s převzatým repertoárem, ale zahráli jsme už i několik mých písní. A teď už asi půl roku hrajeme pouze mé skladby. Našli jsme se v tom a nikdo z nás už nemá chuť vracet se k revivalu. Písničky píšu já, ale na konečném znění se podílejí i všichni ostatní, proto obvykle říkám, že autory jsme všichni.“

Jannis Moras si letos připomíná deset let od doby, kdy začal se svým otcem hrávat po hospodách jako duo. Teprve později se k nim jako hráči na basu a bicí přidali jeho bratři a od roku 2010 fungovala Anatoli jako rodinná kapela.