Terra Profonda: Přestaneme se snažit… a máme novou píseň!

Terra Profonda: Přestaneme se snažit… a máme novou píseň!
18. července 2020 Folk, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Terra Profonda je maďarské trio, které tvoří hráč na strunný nástroj kobzu, na buzuki a saxofon Krisztián Kiss, zpěvák Vincenzo Lo Buglio a basista Mátyás Szabó. Nedávno vydali album For The Sake Of The Mountains a o posledním červencovém víkendu se představí na festivalu Colour Meeting v Poličce. Při té příleežitosti jsme s nimi připravili rozhovor. Poslouchejte 21. července 2020 nebo později z audioarchivu.

Rozhovor s maďarskou skupinou Terra Profonda

(Odpovídá zpěvák Vincenzo Lo Buglio)

Jak v kapele skládáte písně? Je to kolektivní práce?

Ano, je to kolektivní práce, ale přesto má každý z nás v kapele nějakou konkrétní roli. Není to nijak striktní, ale já mám většinou na starosti melodii, kterou zpívám, a také text. A přispívám i dalšími nápady, z kterých se postupně rodí téměř konečná podoba písně. Úplně dokončená totiž píseň není nikdy. Prostě na ní jen přestaneme pracovat. 

Jste trio, ale vaše nástrojové obsazení je velmi pestré. Váš kolega Krisztián Kiss například střídá kobzu, irské buzuki a saxofon. Jak poznáte, který nástroj se ke které písni hodí?

Rádi experimentujeme, zkoušíme různé instrumentace, různé podoby písně. Necháváme tomu volný průběh a ideální podoba vznikne přirozeně sama. Jakmile máme pocit, že lepší verzi už nevymyslíme, přestaneme se snažit… a máme novou píseň. 

Ve vašich textech najdeme spoustu emocí, ale také fragmenty příběhů. Co z toho je pro vás důležitější?

Když čtete nějaký příběh, zprávu nebo povídku, autor vždy pracuje s nějakými pocity, které ve vás má text vyvolat. Příběhy tedy od emocí nelze oddělit. Všechno souvisí s pocity a emocemi. Bez nich nemáte šanci někomu něco sdělit. Ta otázka je vlastně velmi složitá. Možná bychom rádi uměli věci zjednodušit a rozdělit, ale není to možné. Můžete samozřejmě naše texty analyzovat, najít v nich prvky příběhů i emocí, ale nakonec je to všechno smíchané dohromady – pocity, myšlenky, fakta, příběhy, vyprávění… A vůbec nezáleží na tom, jestli jsou ty příběhy skutečné. Tom Waits [vejts] jednou prohlásil, že pravda je přeceňovaná. A to je pravda. 

Vybíráte si místa, kde koncertujete, podle kvality zvuku?

To je dobrá otázka. Rádi bychom si vybírali místa ke koncertování podle zvuku, hodně jsme o tom v kapele diskutovali, ale bohužel nejsme tak známí, abychom si mohli vybírat. To může snad nějaká superstar. Ale nejde jen o zvuk. Jsou místa, která máme raději a kde se nám hraje dobře, například divadla, kde se diváci opravdu na naši hudbu mohou soustředit. Nicméně hráváme i na festivalech, což je úplně jiný žánr. Ale věřím tomu, že když si s sebou nesete svou tvorbu a jste poctiví, bude to fungovat na každém místě. 

Za několik dnů budete hrát u nás v Česku na festivalu Colour Meeting v Poličce. Jaké jsou potom vaše další plány?

Každý z nás má své zaměstnání, což je v současné situaci naše štěstí. Já vychovávám dvě děti a já i mí kolegové jsme hodně zaneprázdnění. Ale s kapelou zkoušíme, píšeme nové písně, experimentujeme a těšíme se na další koncerty. Vystupování před lidmi je pro nás totiž to nejpodstatnější. Chceme s posluchači sdílet emoce, což je mimochodem oboustranný proces. I dav pod pódiem má své vlastní příběhy, které v nás mohou rezonovat. A pokud jde o vystoupení u vás v Česku, těšíme se na české pivo, které máme opravdu moc rádi. Po koronavirové pauze se opravdu těšíme na živé hraní. Můžeme tedy slíbit, že na festivalu u vás budeme hrát opravdu naplno. 

NyníKomorní hudba
Skladba: Partita číslo 6 e moll BWV 830 - Gigue; Autor: Bach Johann Sebastian; Sóla: Goode Richard - klavír
02:00Uši k duši (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Z archivu hudebních...
03:45Písně
05:00Varhanní hudba
05:30Knihovnička

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web